en

5’NIZZA

Пятница
2003
Пятница
Анплаггед
2003
Анплаггед
O5
2005
O5
Ky
2017
Ky

5'nizza („пятницa" – czyli po rosyjsku „piątek") to dobra nazwa dla zespołu, który dobrze się  bawi, a najlepsza zabawa, jak wiadomo, jest w piątek wieczorem. Początki grupy i jej  popularności sięgają 2000 roku, kiedy to dwaj rosyjskojęzyczni Ukraińcy z Charkowa,  Andriej „San" Zaporożec i Siergiej Babkin, nagrali partyzancki album za kwotę zaledwie 30  dolarów. W krótkim czasie rozszedł się w ogromnym nakładzie poprzez piracką sieć. Niedługo potem muzycy wydali drugi, tym razem oficjalny album, z tymi samymi  kompozycjami, wzbogacony o kilka bonusowych utworów. 5'nizza zdobyła niebywałą  popularność po obu stronach granicy ukraińsko-rosyjskiej, a także w Polsce, choć wydawnictwa zespołu nigdy nie były u nas oficjalnie dostępne i rozchodziły się wyłącznie  dzięki poczcie pantoflowej. Zaporożec i Babkin połączyli poetyckie, abstrakcyjne teksty z reggae, muzyką latynoską, jazzem i hip-hopem, dodali do tego fantastyczny beatbox, a  wszystko to zrobili z niebywałym wręcz luzem i poczuciem humoru.

Grupa działała przez siedem lat. Gdy stało się jasne, że Zaporożec i Babkin niczego nowego  nie są w stanie wspólnie stworzyć, zrobili sobie życzliwą przerwę, bez oskarżeń i  wzajemnych pretensji. Niedokończone nagrania zostały wykorzystane w solowym projekcie  Andrieja Zaporożca pod nazwą SunSay. Znalazły się tam niektóre partie gitarowe Babkina, jak również jego wokal wspierający. Artyści powrócili na dobre dwa lata temu i nagrali kilka nowych piosenek. Teledysk do piosenki „Вперед" („Naprzód") nakręcili w San Francisco. Obwieścili swój comeback w chwili, gdy granica między Ukrainą i Rosją stała się czymś  dużo bardziej złowieszczym niż pojęcie administracyjne.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top