fbpx
en

ALPHA BLONDY

JAH GLORY
1982
JAH GLORY
COCODY ROCK
1984
COCODY ROCK
APARTHEID IS NAZISM
1985
APARTHEID IS NAZISM
JERUSALEM
1986
JERUSALEM
REVOLUTION
1987
REVOLUTION
THE PROPHETS
1989
THE PROPHETS
S.O.S. TRIBAL WAR/S.O.S. GUERRE TRIBALE
1991
S.O.S. TRIBAL WAR/S.O.S. GUERRE TRIBALE
MASADA
1992
MASADA
LIVE AU ZENITH
1993
LIVE AU ZENITH
DIEU
1994
DIEU
GRAND BASSAM ZION ROCK
1996
GRAND BASSAM ZION ROCK
YITZHAK RABIN
1998
YITZHAK RABIN
ELOHIM
1999
ELOHIM
LIVE BERCY
2000
LIVE BERCY
MERCI
2002
MERCI
JAH VICTORY
2007
JAH VICTORY
VISION
2011
VISION
MYSTIC POWER
2013
MYSTIC POWER
POSITIVE ENERGY
2015
POSITIVE ENERGY

Pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej Alpha Blondy jest jednym z najpopularniejszych muzyków reggae na świecie. Wraz z towarzyszącym mu od lat kilkunastoosobowym zespołem - The Solar System - przedstawia reggae naznaczone charakterystycznym afrykańskim brzmieniem.

Urodzony w 1953 roku Sedou Kone (tak brzmi prawdziwe nazwisko Blondiego) od wczesnych lat fascynuje się muzyką Boba Marleya. Od bardzo wczesnych lat uważa się za rastamana, za dowód czego można uznać zestaw sześciu utworów reggae, które artysta nagrywa będąc jeszcze dzieckiem. Przydomek "blondy" (mający w zamierzeniu brzmieć jak "bandit") nadaje mu wychowująca go przez lata babka, według której wnuk od początku wykazuje dużą dozę nieposłuszeństwa. Zajmującą pozycję numer jeden w greckim alfabecie "alfę" Kone wykorzystuje do stworzenia własnego alter ego - w ten sposób rodzi się "bandyta numer jeden" zachodnioafrykańskiej sceny muzycznej!

Społeczne zaangażowanie do pary z wrodzonym poczuciem humoru stawia Alpha Blondiego w czołówce kontestatorów rzeczywistości czarnego lądu. Określając siebie samego jako "afrykańskiego Rasta" Alpha Blondy tworzy utwory koncentrujące się na promowaniu moralności, miłości, pokoju i społecznego zaangażowania. Artysta konsekwentnie poświęca wiele swoich kompozycji ubogim i zepchniętym na skraj społeczeństwa. Głośno komentuje zło apartheidu w napisanym w połowie lat osiemdziesiątych hymnie wolności „Apartheid is nazism”. To on ukuwa humorystycznie brzmiące określenie "demokratura" (z ang. "democratatorship"), wyśmiewające pozornie obywatelski sposób sprawowania władzy w krajach Afryki.

Od początku kariery Blondy stara się też poszerzać grono świadomych odbiorców jego twórczości. Do dzisiaj artysta napisał blisko 200 utworów, w których zaśpiewał nie tylko w rodzimym języku Dioula, lecz także po angielsku, francusku, arabsku i hebrajsku. Projekcją wyniesionej przez niego z domu zasady szacunku dla odmiennych wyznań (jego matka była muzułmanką, podczas gdy ojciec - Chrześcijaninem) wydaje się być multietniczny skład zespołu - The Solar System, z którym od lat podróżuje dookoła świata; w jego skład, poza rodzimymi muzykami, wchodzą między innymi: Jamajczyk, Francuz, Anglik i Togijczyk.

Obecnie Blondy ma na swoim koncie ponad 20 albumów i nadal niezwykle aktywnie uczestniczy w życiu światowej sceny reggae. Jego ostatni krążek - „Positive Energy” ukazał się w 2015 roku.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top