fbpx
en

BRAIN DAMAGE

Always Greener (On The Other Side)
2002
Always Greener (On The Other Side)
Ashes To Ashes - Dub To Dub
2004
Ashes To Ashes - Dub To Dub
Short Cuts
2007
Short Cuts
Walk The Walk
2015
Walk The Walk
Talk The Talk
2016
Talk The Talk

Wszystko zaczęło się w ich rodzinnym St. Etienne od założenia w 1999 roku niezależnej wytwóni dubowej Bangarang. Wytwórnia wkrótce rozszerzyła pole działania o własny muzyczny projekt - dwóch jej założycieli stworzyło duet Brain Damage. W efekcie koncertów oraz nagrań w studio rozwinęli swą własną muzyczną koncepcję - emo dub ambient. Wykorzystali najnowocześniejszą technologię by odświeżyć jamajski pomysł na inżynierię dźwięku.

Ich debiutancki EP „Bipolar Disorder” wydany został w styczniu 2000 roku i został wysoko oceniony przez francuskie pisma muzyczne. Brain Damage współpracowali z głównymi postaciami światowej sceny dub: Zion Train, The Disciples, Alpha & Omega, Jah Warrior z nowej sceny digital roots oraz Skizem Fernando, który założył nowojorską wytwórnię Wordsound i stworzył ruch illbient-dub.

Pracowali i pracują także z młodą francuską sceną dub skupioną wokół takich wytwórni jak Hammerbass, 1 000 milliards czy Jarring Effect prowadzoną przez członków High Tone. Pozycja Brain Damage z ich własnym, rozpoznawalnym stylem wciąż rośnie w ramach tej sceny.

Po umieszczeniu swoich utworów na licznych kompilacjach, ich debiutancki album „Always Greener On The Other Side”, częściowo nagrany w słynnym brytyjskim studio Conscious Sounds z wokalami Tena Stelin (Bush Chemists, Jah Warrior, Iration Steppas), potwierdził, że Brain Damage mają unikalny styl dubowania muzyki: bardzo emocjonalny i bardzo mocny.

Pod koniec roku 2003 spotkania z londyńskim wokalistą Learoy’em Green oraz poetą/DJ’em Black Sifichi z Nowego Jorku doprowadziły do wydania kolejnego albumu "Ashes To Ashes/Dub to Dub ".

Płyta ta to prawdziwe arcydzieło mrocznego futurystycznego dubu, udowadniające że wyobraźnia i ładunek psychodelii zawarte w umysłach członków Brain Damage nie mają sobie równych.
Album, podobnie zresztą jak ich częste występy live, cieszy się wielkim powodzeniem we Francji. Zdarzało im się grać na wielkich festiwalach na głównych scenach dla publiczności liczącej nawet 50000 osób, co jest niesamowitym wynikiem biorąc pod uwagę eksperymentalny styl, jaki reprezentują.

Na żywo zespół daleki jest od ambientalnych eksperymentów w studio: subbasy są wyraźnie namacalne a walka z bezdusznością maszyn jest bezlitosna.

Brain Damage i Fedayi Pacha (drugi zespół wytwórni Bangarang) pojawili się obok takich wykonawców jak Improvisators Dub, Dub Wiser, Kanka, Lab° czy Zenzile na składaku "French Dub System Vol. 2" wydanym przez Wagram Records.

W 2006 roku zespół wszedł na nowe tory i związał się z najbardziej znaną francuską wytwórnią dub – Jarring Effects. Wydali dla niej swój najnowszy, trzeci album: „Spoken Dub Manifesto Vol. 1”, gdzie zaprezentowali swoje własne, współczesne podejście do poezji dubowej. Każdy utwór na płycie to inny głos a wśród nich usłyszeć można legendarnego Marka Stewarta (Pop Group, On-U Sound itp), Hakima Bey, Black Sifichi...

W marcu 2009 roku ukazał się ich kolejny album „Short Cuts”, odnoszący się w swojej formule 24 utworów nie przekraczających 2 minut do legendarnej płyty mistrzów elektronicznej awangardy The Residents „Commercial Album”.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top