fbpx
en

CONGO NATTY

Lion In The Jungle
2001
Lion In The Jungle
Jungle Revolution
2013
Jungle Revolution
This Is Jungle
2014
This Is Jungle

Mówi się o nim wizjoner, rewolucjonista, a przede wszystkim legenda jungle. Michael West - artysta znany szerzej jako Congo Natty.

Congo Natty to pseudonim człowieka - instytucji, ale też nazwa, pod którą kryją się ruch oraz rodzina. Mikail Tafari aka Rebel MC nie tylko stoi na jej czele, lecz, jak pokazuje album "Jungle Revolution", jest jak soczewka, która skupia wszystko, tworząc jedną spójną całość.

Album ten ukazuje sposób, w jaki Tafari postrzega jungle, które dla niego jest jak re-boot roots reggae w nowym stuleciu. Takie pełne sub-basowych brzmień, połamanych perkusyjnych breaków, okraszone przesłaniem o sprawiedliwość wyrażonym gniewnymi, przepełnionymi namiętnością tekstami wydawnictwo nie pojawia się zbyt często. "Przesłaniem reggae jest Rastafari, a Rastafari jest miłością" - wyjaśnia Mikail. "Oni (artyści reggae) śpiewali o miłości, ale również prorokując o systemie, który nastanie, mówiąc o rzeczach, które wydarzą się na świecie. Widzę jungle jako muzykę, która ma taką samą moc do przekazania tego przesłania."

Przesłanie to niesie zróżnicowany skład, który pojawił się na płycie "Jungle Revolution". Album zmiksowany został przez legendarnego brytyjskiego dubmastera - Adriana Sherwooda (On-U Sound) oraz Skipa McDonalda, który zagrał na gitarze oraz melodyce, wypełniającej głębokie dubowe przestrzenie. Produkcyjnie krążek wsparli też m.in. Benny Page (w stricte ragga-junglowym "UK All Stars"), Vital Elements (w "Jah Warriors" oraz "Jungle Is I And I"), Serial Killaz (w hitowym "Get Ready") oraz Boyson & Crooks (w psychodelicznym "London Dungeons"). Wokalnie płyta obfituje w całą śmietankę brytyjskiej sceny reggae/jungle. W utworze "UK All Stars" słyszymy czołówkę wokalistów związanych z wyspiarską kulturą sound systemu, jak choćby Daddy Freddy, Tenor Fly, Top Cat, General Levy czy Tippa Irie. Pojawiają się również członkowie rodziny Congo Natty w postaci Nanci & Phoebe oraz La La & The Boo Yaa (w "Jungle Souljah"), które wypełniają album swoimi ciepłymi głosami. Pojawiają się też artyści, którzy znani są z pracy z innymi producentami, ale ich przesłanie i poglądy są zbieżne z ideologią Congo Natty - Lady Chann oraz Ras Buggsy.

Wizja, jaką miał Mikail Tafari, a więc, by połączyć przesłania roots reggae i jungle w nowoczesny sposób, doprowadziła do powstania spójnego i niezwykłego dzieła. Nagranie płyty, na której miłość do muzyki przeplata się z gniewnymi tekstami, a radość z tworzenia wyczuwalna jest od pierwszych dźwięków sprawia, że Congo Natty jest zdecydowanie kimś więcej niż legendą. To człowiek instytucja, bojownik rewolucji, która właśnie się rozpoczęła.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top