fbpx
en

ELÄKELÄISET

Humppakäräjät
1994
Humppakäräjät
Werbung, Baby!
1998
Werbung, Baby!
Pahvische
2002
Pahvische
Humppa United
2008
Humppa United

Humppa to rodzaj muzyki wywodzący się z Finlandii. Jest on spokrewniony z jazzem oraz bardzo szybkim fokstrotem, grany w takcie 2/4. Typowe tempo wynosi około 250 do 280 uderzeń na minutę. Humppa to także nazwa kilku tańców towarzyskich wykonywanych do muzyki tego typu polegających na podskakiwaniu w rytm muzyki.

Humppa rozwinęła się w latach 30. XX wieku z foxtrotu. Sama nazwa jest onomatopeją. Została ona wymyślona w latach 50. przez Antero Alpolę na potrzeby audycji radiowej, który podchwycił to na niemieckim festiwalu Oktoberfest gdzie miejscowi używali tego słowa na opisanie gry występującego tam zespołu. Zespół prawdopodobnie używał tuby, gdyż pierwszy ton tego instrumentu brzmi jak "hump", a następujący po nim dźwięk jak "pa". (Stąd spokrewniony z humppą styl niemiecki jest znany jako "oompah"). Istnieje także druga wersja znaczenia słowa "humppa". Otóż po fińsku słowo to znaczy to samo, co "bzdura".

W późnych latach 70. i 80. humppa przeżyła swój renesans. Zostało wtedy założonych wiele nowych grup, zwłaszcza w Laponii, np. Hannu Merkku, Koillis-Humppa, Tarja Ylitalo i Souvarit.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top