fbpx
en

IJAHMAN LEVI

Haile I Hymn (chapter one)
1978
Haile I Hymn (chapter one)
Lilly Of My Valley
1985
Lilly Of My Valley
Africa
2007
Africa
Ijahman & Madge
2008
Ijahman & Madge

Dorastając w dwóch różnych środowiskach jak korzenne otoczenie jego rodzinnej Jamajki, oraz w zróżnicowanej kulturalnie i kosmopolitycznej Anglii, muzyka IJahMan’a rzuca wyzwanie granicom i wąskim definicją. Omijając sztuczki marketingowe, jego twórczość dotyka uczuć duchowych, miłości i człowieczeństwa, które jednoczy wszystkich prawdziwych loversów.

IJahman Levi urodził się w Manchaster na Jamajce 19 lipca 1946 roku. Jego prawdziwe imię to Trevor Sutherland. Był pierwszym z czworga dzieci rodziny Sutherlandów. Swoją edukację zdobywał w Kingston, gdzie uczył się śpiewu u Joe Higgs’a, w tym czasie nastąpiła jego inicjacja w muzycznym biznesie – w wieku 12 lat nagrał swój pierwszy utwór dla producenta Duke’a Reid’a w 1963 roku.

W 1962 roku państwo Sutherland kupili posiadłość w Anglii. Reszta rodziny przybyła tam w rok później. Tam też młody Trevor podejmował się różnych zajęć próbując odnaleźć swoje powołanie. W 1964 roku kupił gitarę i postanowił nauczyć się na niej grać.

Jego pierwszy utwór został nagrany jeszcze na Jamajce w 1963 roku – Red Eyes People – wyprodukowany został pod okiem Stranjah Cole’a i Duke’a Ried’a. Jako młodzian w Anglii stworzył swój pierwszy zespół – Vibrations, w którym był wokalistą. Dzieli scenę w ‘Q Club’ z takimi artystami jak Wilson Peckett czy Billy Stewart. Po rozwiązaniu się Vibrations stworzył kolejną grupę – Youth and Rudie and the Shell Shock Show – do 1966 roku koncertowali na całym kontynencie. W tamtym okresie IJahman występował pod pseudonimem The Youth.

W latach 1967 – 1969 jako The Youth – Trevor nagrywał dla kilku dużych firm, czego efektem było nagranie dwóch singli. Jednego dla Polydor i jednego dla Decca. W tym okresie bardzo aktywnie pojawiał się na scenach wielu klubów w całej Anglii.

W 1970 roku Trevor popadł w konflikt z prawem i został skazany na trzy lata więzienia. W więzieniu zmienił swój przydomek z ‘The Youth’ na ‘IJahman Levi’ i napisał utwór ‘Jah Heavy Load’.

W 1974 roku został zwolniony z więzienia. Jednakże w tym czasie jego żona – Miss Beverley wraz z rodziną opuściła go. Bez rodziny do której mógłby się zwrócić, trafił na ulicę gdzie znalazł schronienie w domu Rastafari na St. Agnes Place – głównej siedziby Dwunastu Plemień (Twelve Tribes) – gdzie zaczął studiować Biblię. W 1975 roku nagrał swój sztandarowy utwór ‘Jah Heavy Load’ dla Concerte Jungle w wytwórni Dip Records, którego sam był producentem. Następnie Les Parmer który w tym okresie pracował dla Island Record zapytał IJahMan’a czy użyczy swojego głosu przy nagrywaniu albumu Rcio Rodriguesa ‘Man From Warika’ co z kolei zwróciło uwagę Chris’a Blackwell’a który zaoferował IJahMan’owi kontrakt na wyprodukowanie dwóch albumów był rok 1976.

W 1977 roku IJahMan pojechał na Jamajkę w celu znalezienia producenta i odnalazł Mr. Geoffrey’a Chung’a z który wyprodukował zdecydowanie dwa najlepsze albumy ‘Haile I Hymn’ i „Are We A Warrior’ dla Island Records. Albumy zostały wydane w 1978 i 1979 roku zdobywając międzynarodowy rozgłos.

IJahMan zdecydował się utworzyć swoją własną wytwórnię płytową ‘Tree Roots Record Interntaional’ pod której szyldem wydawał swoje następne płyty, oraz w celu uniezależnienia się od Island Records. 1981 roku IJahMan ożenił się ponownie ze swoją drugą partnerką Madge i w 1985 roku wyprodukowali przebojowy singiel ‘I Do’ gdzie zaśpiewał w duecie z Madge. To wydawnictwo było numerem jeden przez sześć tygodni na brytyjskiej liście przebojów reggae.

W 1991 roku Ijahman występował na Zimbabwe Sunsplash oraz został zaproszony do Pałacu Prezydenckiego przez Prezydenta Zimbabwe. Pięć lat później został zaproszony przez Prezydenta Jammeh’a z Gambii, gdzie był jego specjalnym gościem. Dało im to możliwość do odnowienia znajomości z ich poprzedniego spotkania w 1989 roku, kiedy to Prezydent był oficerem w gambijskiej armii. Jako zagorzały fan Prezydent i IJahman odbyli wspólną sesję fotograficzną.

Do tej pory Ijahman ma na swoim koncie przeszło 30 albumów i ponad 45 singli. Koncertował w całej Afryce. Jest znany w Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Anglii, Niemczech, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Włoszech, na Karaibach, w Nowej Kaledonii oraz Japonii. Współpracował też z wieloma fantastycznymi muzykami jak np. Chinna Smith, Sly & Robbie, Lloyd Parks, Ras Michael, Geoffrey Chang czy Eric Clapton.,

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top