fbpx
en

JAZZANOVA

In Between
2002
In Between
...Mixing
2005
...Mixing
Of All the Things
2008
Of All the Things

Jazzanova to nie tylko pochodzący z Berlina kolektyw didżejów i producentów, ale prawdziwa instytucja na światowej mapie szeroko pojętej muzyki elektronicznej.

Jej korzenie sięgają 1995 roku, kiedy to grupa didżejów skupionych wokół klubu Delicious Doughnuts postanowiła połączyć siły, by wykorzystać szerokie muzyczne horyzonty i podjąć się stworzenia nowej brzmieniowej jakości, jednocześnie odnosząc się z szacunkiem do gatunków muzycznych tradycyjnie uznawanych za taneczne lub okołotaneczne.

W skład Jazzanowy wchodzą Alexander Barck, Claas Brieler, Roskow Kretschmann, Stefan Leisering, Axel Reinemer i Jürgen von Knoblauch, a niemiecki kolektyw tradycyjnie uznawany jest za jednego z prekursorów stylistyki zwanej popularnie nu jazzem. Jakkolwiek, Jazzanova to o wiele bogatsza muzyczna mieszanka, a krytycy doszukują się w tych dźwiękach takich gatunków jak choćby acid jazz, clubjazz, downbeat, house, jazz-house, trip-hop, club/dance czy broken beat.

Jak wielu uznanych obecnie artystów z rejonów jazz-funkowych, przełomem w karierze Jazzanovy był rok 1997, kiedy to pierwszy singiel grupy, "Fedime's Flight", pojawił się w audycji kultowego radiowego prezentera BBC, Gillesa Petersona. Potem pojawiły się remiksy dla takich artystów jak 4hero, Koop, Men from the Nile czy Ian Pooley oraz kariery stricte didżejskie. Swoimi doskonałymi setami Barck, Brieler i von Knoblauch wzmacniali markę Jazzanowy na muzycznym rynku, podczas gdy Leisering i Reinemer działali didżejsko jako Extended Spirit, a Kretschmann grywał w pojedynkę jako Kosma.

Działalność grupy obejmuje także od samego początku zagadnienia wydawnicze, ponieważ już w 1997 roku Jazzanova połączyła siły z monachijskim labelem Compost , by stworzyć Jazzanova Compost Records, który to label odpowiedzialny jest za wydanie wielu kluczowych dla nu jazzu artystów, takich jak Koop, Victor Davies, the Underwolves czy Rima. Jeśli chodzi o wspomniane wydawnictwa, napotykamy tutaj także aspekt polski, gdyż muzycy Jazzanowy nie kryli nigdy silnej fascynacji polską szkołą jazzu lat 60 i 70, czego efektem były dwie kompilacje: ”The Polish Jazz” oraz „Vocal Jazz from Poland 1965-1975”.

Bogata dyskografia niemieckiego kolektywu to prawdziwy kolekcjonerski labirynt: niezliczona ilość epek, studyjnych albumów, wydawnictw z remiksami, kompilacji autorstwa Jazzanovy, jak i różnej maści składanek, gdzie wykorzystywano utwory projektu. Stanowi pokaźny muzyczny zbiór, ale jest także swoistą podróżą po wielu stylistykach, o których była już mowa powyżej.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top