fbpx
en

JIMMY CLIFF

Follow My Mind
1976
Follow My Mind
Strugging Man
1973
Strugging Man
Another Cycle
1971
Another Cycle
Music Maker
1974
Music Maker
Give The People What They Want
1981
Give The People What They Want
Special
1982
Special
The Power and the Glory
1983
The Power and the Glory
Cliff Hanger
1985
Cliff Hanger
Sacred Fire
2011
Sacred Fire

Zdobywca nagrody Grammy, muzyk, aktor, piosenkarz, tekściarz, producent, umieszczony w Rock and Roll Hall of Fame - Jimmy Cliff.

Pierwszy po siedmiu latach album studyjny jest kolejnym krokiem po wydaniu w 2011 roku EP „Sacred Fire”, po którym to magazyn Rolling Stone nazwał Cliff’a „najlepszym muzykiem ostatnich dekad, którego głos ciągle brzmi”. Rola w filmie „The Harder They Come” z 1972 roku gdzie zagrał główną rolę oraz był współodpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową rejestrując klasyczne już utwory jak „You Can Get It If You Really Want”, „Many Rivers To Cross” oraz „Sitting In The Limbo”. Przeszło 50 lat kariery zaowocowało docenieniem go przez swój kraj i otrzymaniem najwyższego odznaczenia Jamajki - Order of Merit (Order zasług). Na płycie „Rebirth” znajduje się autobiograficzny utwór „Reggae Music” w którym Jimmy Cliff przywołuje początki swojej drogi i słynnego jamajskiego producenta Leslie Konga do którego przyszedł w 1962 roku i przekonywał go, aby to właśnie z nim pracował. Kong wyprodukował pierwszy wielki hit Cliffa pt. „Hurricane Hattie” Jimmy miał zaledwie 14 lat.

Tytuł albumu „Rebirth” jest nieprzypadkowy. Cliff postrzega go jako swój artystyczny powrót. Jako jeden z pionierów reggae Jimmy nigdy tak na prwadę nie przerwał swojej kariery, pracując z wieloma legendami rock’a wliczając w to takich tuzów jak: The Rolling Stones, Elvis Costello czy Annie Lennox, a jego utwory były coverowane przez takich artystów jak: Willie Nelson, Bruce Springsteen, Cher, New Order czy Fiona Apple. Jego głos jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w reggae i jest on jednym z dwóch (obok Bob’a Marley’a) Jamajczyków, którzy zostali członkami Rock and Roll Hall of Fame.

Jimmy kontynuuje swój mocny i świadomy przekaz w utworach takich jak otwierający „World Upside Down”, napisanego przez jednego z pionierów reggae - Joe Higgs’a jeszcze w latach 70tych z nowym tekstem, który Jimmy Cliff zaktualizował na potrzeby dzisiejszego świata.

Spora część materiału jaki znalazł się na krążku „Rebirth”, jest inspirowany jego podróżami do Afryki, które odbywał przy okazji swoich tras koncertowych do krajów takich jak Nigeria, Sierra Leone czy Ghana.

„Afryka jest dla mnie źródłem inspiracji” tłumaczy. „Przebywanie tam daje mi energii - piosenki w zasadzie powstają same”.

Ale na płycie znajduje się też kilka bardzo osobistych utworów takich jak „One More”, „Reggae Music” czy „Our Ship Is Saling”, dzięki którym Cliff dociera do słuchacza. „Rebirth” to nowa droga artysty, która rozpoczęła się trasą koncertową w czerwcu 2012 na Brooklynie. Ponadto plany na przyszłość to kilka ról filmowych - nie wykluczając drugiej części hitowego „The Harder They Come” oraz koncertowanie.

„Nie stałem się jeszcze artystą, którym wydaje mi się, że jestem” powiedział w wywiadzie dla Rolling Stone w 2011 roku. „Jeszcze nie skończyłem. Chcę wypełniać stadiony.”

Rebirth jest kolejnym krokiem w osiągnięciu tego celu.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top