fbpx
en

KRONOS QUARTET

Kronos Quartet
1986
Kronos Quartet
White Man Sleeps
1987
White Man Sleeps
Winter Was Hard
1988
Winter Was Hard
Black Angels
1990
Black Angels
Five Tango Sensations
1991
Five Tango Sensations
Pieces of Africa
1992
Pieces of Africa
At the Grave of Richard Wagner
1993
At the Grave of Richard Wagner
Night Prayers
1994
Night Prayers
Kronos Caravan
2000
Kronos Caravan
Floodplain
2009
Floodplain
Uniko
2011
Uniko
Folk Songs
2017
Folk Songs

Powołany do życia w 1973 roku przez Davida Harringtona Kronos Quartet jest bez wątpienia najbardziej znanym kwartetem smyczkowym świata. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki wsp&ółczesnej. Liczba utworów skomponowanych przez różnych artystów specjalnie dla grupy sięga już około 600, jednak sekret niezwykłej popularności zespołu tkwi w niemal niespotykanej otwartości stylistycznej.

Zainteresowania muzyków obejmują niezwykle rozległe obszary muzycznego świata. Wykonywali i wykonują muzykę eksperymentalną, dawną i antyczną, jazz, tango, meksykański folk, muzykę filmową, wreszcie współpracują z licznymi wykonawcami szeroko rozumianej muzyki popularnej (Tom Waits, David Bowie, Björk, Dave Matthews, Nelly Furtado czy Amon Tobin to tylko niektórzy z nich). Szerokim echem odbiły się również smyczkowe aranżacje kompozycji Jimiego Hendrixa.

Kronos Quartet po raz kolejny udowadniają, że nie ma dla nich żadnych barier. Muzyka filmowa, eksperymentalna, współczesna, klasyczna czy folkowa – we wszystkich z tych rejonów poruszają się z równą swobodą. Beethoven miał rację – kwartet smyczkowy potrafi zastąpić orkiestrę. Kronos zdają się dopowiadać: potrafimy o wiele więcej.

„Floodplain” ma ilustrować globalne odrodzenie umysłowe w postapokaliptycznym krajobrazie. To krążek mroczny, dziki i ostry w brzmieniu. A przede wszystkim nasycony etnicznością – głównie wschodnią. Pobrzmiewają tu nuty z Indii, Afryki, wschodniej Europy i środkowego Wschodu. Kronos Quartet z początku są bardzo klasyczni w formie i brzmieniu, ale tylko przez chwilę. Bo później zamieniają swój zespół raz w grupę klezmerów, raz w zespół grający klasyczne indyjskie ragi. Choć Kronos są grupą bardzo „open-minded”, kojarzymy ich głównie z zachodnią klasyką. A mimo to nie czujemy braku autentyczności, gdy Harrington gra mocno etniczne solo na skrzypcach czy guslach. Zresztą, muzycy kwartetu sięgają nie tylko po skrzypce, altówkę i wiolonczelę, ale też dają się poznać jako świetni wykonawcy na tapanie, violi ka china czy tamburynie.

Wszystko to sprawia, że na „Floodplain” mamy do czynienia z autentyczną muzyką świata. Z jednej strony to wizja klasycznej muzyki współczesnej, niespokojnej, neurotycznej, szorstkiej, nieprzystępnej. Z drugiej to bliska sercu ludowość, przepełnione ciepłymi emocjami historie. Takie połączenie każdemu da coś innego – uniesienie? Rozbudzenie uczuć? Niepokój? Cokolwiek to będzie – będzie intensywne.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top