fbpx
en

KUTIMAN

Thru You Too
2014
Thru You Too

Ophir Kutiel urodził się w Jeruzalem i dorastał w Zichron Yaacov. Od szóstego roku życia uczył się się gry na pianinie, w wieku lat czternastu rozpoczął naukę gry na gitarze i perkusji. Kiedy skończył 18 lat przeniósł się do Tel Avivu aby studiować Jazz na Rimon Music College.

Pracując w osiedlowym sklepiku w Tel Avivie Kutiel zaczął słuchać akademickiej rozgłośni radiowej grającej muzykę zupełnie inną od klasycznego jazzu, który zwykł grać. Niedługo później Saabo - inny izraelski artysta i ówczesny partner muzyczny Kutiela zapoznał go z afrobeat i funkiem, włączając dzwięki Jamesa Browna i Fela Kutiego. Fascynacja Fela Kutim i fakt podobieństa ich nazwisk zainspirował go do przybrania scenicznego imienia - Kutiman. Podróżował też na Jamajkę aby głębiej poznać reggae i afrobeat o pracować ze Stephenem i Damianem Marleyem.

W 2006 Kutiman rozpoczął współpracę z wytwórnią Melting Pot Music z Kolonii. Niedługo potem wydany został jego pierwszy singiel "No Groove Where I Come From" oraz pierwszy hit - utwór nagrany z Karoliną z grupy Habanot Nechama - "Music is Ruling My World". Jego pierwszy album ukazał się w roku 2007 i uzyskał bardzo wysokie oceny w serwisach muzycznych. Magazyn Under The Radar umieścił Kutimana na liście "Artystów których trzeba zobaczyć w 2008 roku" razem z Glasvegas i MGMT.

Kutiman współpracował z wieloma izraelskimi artystami a obecnie pracuje nad kompozycjami i aranżacjami albumu solowego Karoliny. Stworzył również animowane teledyski do własnego utwory "Chaser" oraz piosenki "Eze Kf" zespołu Hadag Nahash.

W roku 2009 Kutiman wydał "ThruYOU" - internetowy projekt muzyczny powstały ze zmiksowania sampli z amatorskich filmików z You Tube. W radio internetowym w Czerwcu 2009 tak opisywał sposób w jaki powstał pomysł stworzenia ThruYOU:

Na początku wziąłem kilka nagrań perkusistów - jeszcze zanim narodził się pomysł ThruYOU wziąłem kilka nagrań bębniarzy z You Tube i sam grałem z nimi, tak dla zabawy, wiesz. I któregoś dnia, chwile przed podpięciem mojej gitary, aby kolejny raz pograć z perkusistami z You Tube, pomyślałem sobie, że wiesz, może by tak znaleźć basistę, gitarzystę i innych muzyków na You Tube i połączyć to z nagraniami perkusistów.

Praca nad ThruYOU zajęła dwa miesiące a Kutiman opisuje je jako dość intensywne:

To zajęło mi dwa miesiące, ale było to naprawdę bardzo intensywne. Rzadko jadłem, tylko pracowałem na komputerze i spałem... dzień i noc, noc i dzień... nie widziałem żadnych znajomych, ani rodziny, ani nawet słońca.

Po tym jak Kutiman pokazał swoje dzieło dwunastu znajomym, jego projekt rozprzestrzenił się błyskawicznie w internecie i w ciągu mniej niż jednego tygodnia oglądany był podad milion razy.

Kutiman nieczęsto podróżuje aby promować swój projekt. 19 czerwca 2009 roku odwiedził Wrocław w odpowiedzi na zaproszenie polskich promotorów muzyki i internetowej stacji radiowej. W wywiadzie wyjaśnił zainteresowanie różnych mediów projektem ThruYOU i jego chęć do tego aby po prostu skupić się na swojej pracy:
Otrzymuję wiele ofert, wiesz, na imprezy, granie jako DJ i na wywiady i naprawdę robię co mogę, wiesz, ja naprawdę tego nie lubię ale wy jesteście tak mili, i tu naprawdę świetnie się tu czuję.

Jak dotąd Kutiman niechętnie wypowiadał sie na temat przyszłości swojego projektu. Podczas wywiadu wskazał, że jego idee i plany na przyszłość mogłyby obracać się wokól "spraw społecznych", ale nie sprecyzował tych planów:

Wszystkie informacje płynące do mnie z różnych stron, od różnych ludzi naprawdę inspirują mnie do do tego aby nie przestawać robić różnych rzeczy, wiesz, z dużą ilością ludzi, takie społeczne rzeczy. mam wiele pomysłów, ale jeszcze nie zacząłem nic robić.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top