fbpx
en

MACKA B

Sign Of The Times
1986
Sign Of The Times
Looks Are Deceiving
1988
Looks Are Deceiving
We've Had Enough!
1988
We've Had Enough!
Natural Suntan
1990
Natural Suntan
Roots Ragga
1992
Roots Ragga
Discrimination
1994
Discrimination
Suspicious
1997
Suspicious
Word, Sound & Power
2004
Word, Sound & Power
Rasta Soldier
2012
Rasta Soldier
Health Is Wealth
2017
Health Is Wealth

Macka B jest jednym z najbardziej wpływowych dancehallowych tosterów, tworząc muzykę świadomą, skupioną w obrębie tradycji rastafariańskich. Bardzo charakterystyczny wokal pozwala na momentalną identyfikację artysty. Produkcją od początków kariery (1986) do 2000 roku zajmował się Mad Profesor, za sprawa którego kompozycje Macka B zostały wzbogacone dubowymi elementami. Większość kompozycji poświęcona jest aspektom duchowym i społeczny, ale nie brakuje też utworów typowo humorystycznych. Macka B nigdy nie przykładał wagi do promocji i reklamy swoich przedsięwzięć, pozostając wierny muzyce i duchowi roots reggae. Jego pierwszy studyjny album „Sign Of The Times” wciąż pozostaje kamieniem milowym brytyjskiego reggae.

Macka B właściwie Christopher MacFarlane urodził się w dzielnicy West Midlands w mieście Wolverhampton w Anglii, niedaleko Birmingham. W dzieciństwie grał na wiolonczeli i śpiewał w szkolnym chórze, ale swoją prawdziwą miłość do muzyki odkrył w reggae. Wokalnie wzorował się na takich wielkich wykonawcach jak: U-Roy, I-Roy, Big Youth a w szczególności Prince Far I. W tych czasach wraz z kilkoma przyjaciółmi stworzył swój pierwszy sound system Exodus. W 1982 roku udał się w podróż na Jamajkę, aby zobaczyć prężnie rozwijającą się scenę dancehall. Mocno wziął sobie do serca to co zobaczył na Jamajce. Rok później, zainspirowany jamajskim doświadczeniem, wygrał konkurs dla ambitnych DJ, co zaskutkowało kilkoma wystąpieniami w radio i nagraniem singla „Maggie’s Letter” z kapelą Pre-Wax. Singiel stał się lokalnym hitem.

Udzielał się też w lokalnych sound systemach. Udział w jednym z nich - Wassifa zaowocował możliwością nagrania pierwszego solowego utworu, po tym jak taśma z nagraniem sound systemu trafiła do londyńskiej wytwórni Fashion Records. Tym pierwszym solowym utworem był „Bible Reader” wydany w roku 1985. Zyskał on dużą popularność w notowaniu singli reggae w Wielkiej Brytanii. Od samego początku kariery solowej Macka B współpracował z Mad Profesorem i pod szyldem jego wytwórni(Ariwa), wydał większość swoich longplayów. Pierwszy długogrający krążek „Sign Of Times”, ukazał się w 1986 roku. Szybko zyskał sobie rzesze fanów, i podbił listy przebojów.

W 1988 roku Macka B ponownie odwiedził Jamajkę. Rezultatem tej podróży było nagranie utworów „Love It In Jamaica” i „Slow Down Driver” pod okiem producenta Black Scorpio. W 1989 roku wydał „Buppie Culture”, na której znalazł się wielki hit „Dread A Who She Love” przy tworzeniu którego brała udział wokalistka Kofi. Kompozycja ta dotarła na szczyt reggaeowych list przebojów Wielkiej Brytanii. Ponownie udało mu się dokonać tego wyczynu z utworem „Proud Of Mandela”, który znalazł się na krążku „Natura Sultan” z 1990 roku. Kolejne płyty artysty ukazują się rok po roku. Jednym z największych i najbardziej znanych hitów Macka B jest utwór „Squeze Me”, który znalazł się na płycie „Here Comes Trouble” wydanej w 1994 roku. W latach 1991 – 1992 został dwukrotnie wybrany najlepszym męskim DJ w Wielkiej Brytanii.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top