en

MADREDEUS

Os Dias Da Madradeus
1987
Os Dias Da Madradeus
Existir
1990
Existir
O Espirito da Paz
1994
O Espirito da Paz
Ainda
1995
Ainda
O Paraiso
1997
O Paraiso
Movimento
2001
Movimento
Palavras Cantadas
2001
Palavras Cantadas
Capricho Sentimental
2015
Capricho Sentimental

Grupa Madredeus pochodzi z Lizbony, a swoją tajemniczą nazwę zapożyczyła od klasztoru Madre de Deus położonego we wschodniej części miasta. Można powiedzieć, że Madredeus jest zespołem, który wypromował w Europie oryginalną portugalską muzykę fado.

Jednak ta tradycyjna muzyka nadmorskich dzielnic Lizbony, rodzaj portugalskiego bluesa, który można porównać z hiszpańskim flamenco czy argentyńskim tangiem, nie jest jedyną inspiracją wykonywanych przez zespół pełnych pasji i nostalgii kompozycji.

Stylizowane na fado, niezwykle nastrojowe i poetyckie pieśni wykonywane są przy akompaniamencie akustycznych gitar oraz z towarzyszeniem delikatnych, przestrzennych brzmień syntezatorów przez wokalistkę zespołu Teresę Salgueiro, której czysty, mocny glos i maniera wokalna prawie pozbawiona wibrata przypominają raczej śpiewaków muzyki dawnej niż pieśniarzy world music.

Muzycy podbili serca portugalskiej publiczności swoim quasi-religijnym przesłaniem, głębokim, przejmującym głosem Teresy Salgueiro oraz pozornie leniwą, nastrojową melodyką, oddającą niepowtarzalny nastrój z przedmieść Lizbony, z owiewanych delikatną bryzą nadatlantyckich kafejek. Szybko stało się jasne, że Madredeus wyruszył w długą i niezwykłą podróż. Drugi album, "Existir" (1990), przenosił słuchacza do innych krain, a sam zespół, przemawiając uniwersalnym językiem, jakim są emocje, porywał słuchających, gdziekolwiek się pojawił ze swoją muzyką.

Międzynarodową popularność przyniósł zespołowi w 1994 występ w filmie Lisbon Story.

W grudniu 2007 roku Madredeus zaczął wprowadzać do swojego brzmienia grę na harfie. Wtedy też przepracował na nowo starszy i nowszy repertuar prowadząc jednocześnie przesłuchania dla nowych wokalistów. Ostatecznie do składu zespołu dołączyły dwie niezwykłe wokalistki - Rita Damásio i Mariana Abrunheiro. Zespół rozpoczął też stałą współpracę z harfistką - Ana Isabel Dias, zaprosilił perkusistę Afro - Ruca Rebordão oraz sekcję rytmiczną z Sergio Żurawskim na gitarze elektrycznej, Gustavo Roriz na gitarze basowej i kontrabasie i Babi Bergamini na bębnach. Skrzypek, Jorge Varrecoso wziął udział w nagraniu albumu jako gość. Nagranie odbyło się w sierpniu, w Studio Music Nomada, należących do klawiszowca Carlos Maria Trindade.

Z nowymi muzykami zespołowi udało się osiągnąć zamierzony cel i odtąd gra on zarówno kameralne koncerty w swoim tradycyjnym stylu, jak i prezentuje realizowane z rozmachem produkcje dla dużej publiczności razem z zespołem Banda Cosmica.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top