fbpx
en

MATISYAHU

Shake Off The Dust... Arise
2004
Shake Off The Dust... Arise
LIVE AT STUBB'S
2005
LIVE AT STUBB'S
YOUTH
2006
YOUTH
Youth Dub
2006
Youth Dub
LIGHT
2009
LIGHT
LIVE AT STUBB'S VOL.2
2011
LIVE AT STUBB'S VOL.2
Spark Seeker
2012
Spark Seeker
AKEDA
2014
AKEDA

Matisyahu to jeden z najbardziej znanych amerykańskich artystów wykonujących mieszankę reggae, hip-hopu i alternatywnego rocka,

Pod tym pseudonimem scenicznym i jednocześnie pod hebrajskim imieniem Matisyahu skrywa się niepokorny artysta, który od lat w swojej twórczości łączy tradycyjne treści żydowskie z z różnymi gatunkami muzycznymi jak reggae, rock, hip-hop czy beatbox, a od niedawna także i z muzyką pop.

Matisyahu jako młody chłopak buntował się przeciwko swojemu tradycyjnemu wychowaniu, określając się jako Deadhead czy sympatyzując z hipisami. Bunt jednak przeszedł w wieku 14 lat, kiedy odnalazł w sobie korzenie Judaizmu i odwiedził Izrael – moment ten okazał się dla niego decydujący. Krótko potem zakochał się w reggae i hip-hopie i zaczął próbować swoich sił wokalnych, a jego muzyczne talenty zostały dostrzeżone. Po spotkaniu rabina Lubavitch’a zainteresował się ortodoksyjnym odłamem judaizmu i zmienił swoje imię na Matisyahu.

Zadebiutował w 2004 albumem „Shake Off The Dust... Arise”. Matisyahu zaprezentował wtedy na scenie swoją nietuzinkową osobowość. Ortodoksyjny Żyd, Chasyd, ubrany w tradycyjną długą czarną szatę, noszący tradycyjną niegoloną brodę oraz jarmułkę, na scenie dający wyraz swojej religijności w tekstach nawijanych na jamajskich podkładach muzycznych w stylistyce dancehall, którego koncertom towarzyszy zawsze stage diving. Na pierwszy rzut oka mogło to wyglądać na kiepski żart, jednakże Matisyahu traktował to bardzo poważnie. Wkrótce potem przyszły nominacje do nagrody Grammy oraz tysiące sprzedanych płyt, gwaratujące status złotej oraz niezliczoną rzeszę fanów.

Przy produkcji swojego drugiego albumu „Youth”, wydanego w marcu 2006 roku, współpracował z legendarnym producentem Bill’em Laswell’em, a płyta była nominowana do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album reggae. Trzeci album studyjny Matisyahu zatytułowany „Light” ukazał się w sierpniu 2009 roku i również odniósł spory sukces. Pod koniec 2011 roku artysta opublikował swoje zdjęcie z ogoloną głową i podpisem „Koniec chasydzkiej gwiazdy reggae”. W 2012 roku na rynku ukazał się jego czwarty studyjny album „Spark Seeker”, otwierający nowy rozdział w muzycznej karierze Matisyahu, na którym artysta eksperymentuje z popem.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top