fbpx
en

THE ABYSSINIANS

SATTA MASSAGANA
1976
SATTA MASSAGANA
ARISE
1978
ARISE
FORWARD
1982
FORWARD
DECLARATION OF DUB
1998
DECLARATION OF DUB
REUNION
1998
REUNION
TREE OF SATTA
2004
TREE OF SATTA

Trio wokalne The Abyssinians zostało założone w 1968 roku na Jamajce przez Donalda Manning'a, Bernarda Collins'a i Linford'a Manning'a. W 1969 roku nagrali utwór "Satta Massagana" dla Studio One Coxson'a Dodd'a. Szybko stał się jednym z najważnieszych hymnów Rastafari mówiących o Etiopii. "Satta Massagana był hitem, który stał się hymnem Rasta na całym świecie dzięki czemu The Abyssinians weszli na międzynarodowy rynek. "Satta Massagana" stała się jedną z najbardziej popularnych piosenek reggae na świecie, która była wielokrotnie nagrywana przez wielu innych artystów, takich jak Third World czy Don Carlos. Grupa poszła za ciosem wypuszczają kolejne hity jak "Declaration Of Rights", "Y Mas Gan" czy "Let My Days Be Long". Wczesne albumy były zbiorami singli nagranych w 1970 roku pod szyldem własnej wytwórni Clinch. Od połowy lat 70., The Abyssinians nagrywali oszczędnie, ale jakość pracy grupy była niezwykła.

Pierwszy album The Abyssinians został nagrany w 1976 roku i jest uważany za jeden z najlepszych w historii jamajskiej muzyki. Sesje były nadzorowane przez Clive Hunt'a i ostatecznie powstał album znany na świecie zarówno jako "Forward Onto Zion" lub "Satta Massagana". Każdy utwór emanuje duchowością The Abyssinians. Teksty grupy były zorientowane na Afrykę na praktycznie każdy utwór na płycie zapiera dech w piersiach. Krążek zawierał również nowe wersje znanych wcześniej kompozycji "Satta", "Declaration Of Rights" i "Y Mas Gan" oraz absolutne arcydzieło Donalda Manninga "African Race" który jest jednym z głównych kompozytorów albumu i bez wątpienia ważny w całej karierze zespołu. Po pięknym intro na gitarze akustycznej zagranej przez Mike'go Chung'a, piosenka wybucha i staje się hymnem roots reggae. Słowa z dumą podkreślają ich afrykańskie dziedzictwo i przetrwanie długich lat w niewoli. Niestety okazało się, że taśmy są pirackie, co przysporzyło problemów wydaniu niektórzych utworów. Dopiero w połowie lat 90tych amerykański Heartbeat i francuski Blue Moon zdecydowali się wypuszczenie albumu zawierającym nagrania z tamtego okresu.

Pomimo nielegalnego wydania sesji nagranowych Clive'a Hunt'a, utwor "Tenayistillin" stał się numerem jeden w Anglii i umożliwił The Abyssinians podpisanie kontraktu z brytyjskim gigantem Virgin Records. Dzięki temu faktowi grupa zarejestrowała album "Arise", który ukazał się w 1978 roku. Kolejny album "Forward" wydany w 1982 roku przez Alligator w USA, to zbiór kilku wczesnych utworów jak "Jerusalem", "Mabrak", "Peculiar Number," oraz kilku znakomitych solowych utworów Bernard'a Collin'a, plus nowe wersje "Forward Onto Zion" i "Satta", z sesji nagraniowych Clive'a Hunt'a. W późnych latach osiemdziesiątych, Donald, Bernard i Linford spędzili trzy lata w studio czego efektem końcowym tej pracy był kolejny album "$ 19.95 + TAX". W 1998 r. wytwórnia Artists Only! Records wydała reedycje tego album pod zmienioną nazwą "Reunion".

W latach 90tych Mannings Donald zagrał kilka poważnych tras koncertowych pod szyldem The Abyssinians . Trasa obejmowała zarówno w Amerykę jak i Europę, a na scenie towarzyszył mu brat Carlton Manning oraz David Morrison. W 1999 roku, Donald, Carlton i David zagrali w trzydziestu siedmiu miastach USA i Kanady wraz z trójką synów Donalda, Judah, Prince i Andrew na basie, perkusji i klawiszach. Ci sami synowie wkrótce stali się jednymi z najlepszych muzyków reggae w branży. Koncerty zostały bardzo dobrze przyjęte przez krytyków i fanów, ale niektórzy ciągle pragnęli usłyszeć oryginalny skład The Abbisynians z rewelacyjnym głosem Bernarda Collins'a.

W 2004 roku, Donald Manning i Bernard Collins po dziesięcioletniej przerwie ponownie połączyli siły i wraz z David'em Morrison'em wyruszyli w trasę o Europie. Później tego samego roku zagrali na Reggae Colorado oraz On The Rocks by następnie wyruszyć w dwutygodniową trasę koncertową wzdłuż zachodniego wybrzeża. W lutym i marcu 2005 roku zagrali obszerną trasę po Europie, a w lecie 2005 roku ponownie koncertowali w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Występowali m.in na Sierra Nevada World Music Festival, Monterey Bay Reggae Festival i Festiwalu Rebel Soul.

Do momentu kiedy Heartbeat Records ponownie wydał "Satta Massagana" (aka "Forward Onto Zion") w 1993 r., kilka grup w reggae było bardziej cieniem The Abyssinians. "Satta Massagana" stał się międzynarodowym hymnem reggae." Istnieje ziemia daleko, daleko, stąd gdzie nie ma nocy, jest tylko dzień. Spójrz w księgę życia, i widać, że jest to kraj daleko, daleko stąd". Utwór "Satta Massagana" (oznacza "wdzięczność") wyróżnia się wykorzystaniem etiopskiego języka Amharik. Donald Manning wyjaśnia Amharskie wyrażenia, zawartych w niektórych kompozycjach grupy . "Tena Yi Stillin. Dina Igzhabhier Mas Y Gan. Satta Massagana. "Kiedy mówię" Dina "oznacza to " dobry"," Igzhabier "oznacza" Bóg "," Y Mas Gan ", [oznacza] 'Niech będzie pochwalony. "Tena Yi Stillin" to "Pozdrowieniaa", ale oznacza też "dzień dobry" czy "Do widzenia." Oznacza "bądź zdrów".

Sesje nagraniowe "Satta" w których udział wzięli Leroy Sibbles na basie, Fil Callendar na perkusji, Eric Frater na gitarze, Robbie Lyn na klawiszach, Vin Gordon na puzonie i Felix "Deadley Headley" Bennett na saksofonie urastają dziś do miana legendy. Utwór "Satta" był wielokrotnie przerabiany przez wielu artystów i producentów. Wśród nich znajdują się tacy mistrzowie reggae jak Bongo Herman, Tommy McCook, Prince Far I, Big Youth czy Dillinger by wymienić tylko kilku. Od debiutu w 1969 roku utwór doczekał się ponad 100 nowych wersji, które są do dzisiaj nagrywane przez artystów na całym świecie. Utwór znalazł się również w dwóch filmach "Roots, Rock, Reggae" z 1976 roku, gdzie grupa wykonała go a capella oraz w kultowym już filmie "Rockers" z 1978 roku. Są to jedyne znane filmowe występy członków oryginalnego składu.

Carlton Manning (starszy brat Donalda) pełnił kluczową rolę w historii The Abyssinians. Jest on porównywalna do roli jaką Joe Higgs grał w początkowych latach The Wailers. To własnie Carlton Manning jest odpowiedzialny za nauczenie grupy harmonii oraz grę Donald'a na gitarze. Donald Manning tak wspomina nauki swojego brata: "Większości harmonii, które śpiewamy , nauczył nas Carlton. Ponieważ ja i Bernard śpiewaliśmy razem Carlton powiedział, że ponieważ ja gram na gitarze, Bernard będzie głosem prowadzącym... więc ja muszę śpiewać harmonie".

Abyssinians mają swój wyjątkowy styl, który jest kochany przez fanów reggae na całym świecie. Na szczęście dla fanów, po odejściu Linford Mannings został zastąpiony na wyjątkowo utalentowanego David'a Morrison'a, co sprawiło że trio jest w szczytowej formie do dziś. Bez wątpienia są to najlepsi reprezentanci roots reggae na świecie.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top