en

5’NIZZA

Wrocław Pergola 02.05.2017,

Legendarna ukraińska grupa 5'NIZZA kolejną gwiazdą 3-Majówki, najlepszego wrocławskiego festiwalu odbywającego się w dniach 1-3 maja! To absolutnie wyjątkowa impreza, podczas której można posłuchać zarówno światowych gwiazd i najlepszych polskich wykonawców, jak i nowych, dopiero wschodzących talentów. Od roku festiwal połączony jest z Gitarowym Rekordem Guinnessa, który w szybkim tempie uczynił Wrocław Europejską  Stolicą Gitary. Dwadzieścia lat temu 17 gitarzystów wykonało na scenie „Hey Joe" Jimiego Hendrixa, rok temu było ich aż 7356! Podczas 3-Majówki festiwalowe gwiazdy zagrają na dwóch scenach: w plenerze na Pergoli, w otoczeniu wody i zieleni, z widokiem na największą i najpiękniejszą w Polsce fontannę oraz w słynnej Hali Stulecia. Swój udział w 3-Majówce 2017 potwierdzili już: LADY PANK, KRZYSZTOF ZALEWSKI, CZESŁAW ŚPIEWA, ŁĄKI  ŁAN, KULT, LUXTORPEDA, ACID DRINKERS w projekcie „Tribute to Lemmy”,  XXANAXX oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, a to dopiero początek długiej listy artystów, którzy odwiedzą Wrocław w pierwszy majowy weekend.

5'nizza („пятницa" – czyli po rosyjsku „piątek") to dobra nazwa dla zespołu, który dobrze się  bawi, a najlepsza zabawa, jak wiadomo, jest w piątek wieczorem. Początki grupy i jej  popularności sięgają 2000 roku, kiedy to dwaj rosyjskojęzyczni Ukraińcy z Charkowa,  Andriej „San" Zaporożec i Siergiej Babkin, nagrali partyzancki album za kwotę zaledwie 30  dolarów. W krótkim czasie rozszedł się w ogromnym nakładzie poprzez piracką sieć.  Niedługo potem muzycy wydali drugi, tym razem oficjalny album, z tymi samymi  kompozycjami, wzbogacony o kilka bonusowych utworów. 5'nizza zdobyła niebywałą  popularność po obu stronach granicy ukraińsko-rosyjskiej, a także w Polsce, choć wydawnictwa zespołu nigdy nie były u nas oficjalnie dostępne i rozchodziły się wyłącznie  dzięki poczcie pantoflowej. Zaporożec i Babkin połączyli poetyckie, abstrakcyjne teksty z reggae, muzyką latynoską, jazzem i hip-hopem, dodali do tego fantastyczny beatbox, a  wszystko to zrobili z niebywałym wręcz luzem i poczuciem humoru.

Grupa działała przez siedem lat. Gdy stało się jasne, że Zaporożec i Babkin niczego nowego  nie są w stanie wspólnie stworzyć, zrobili sobie życzliwą przerwę, bez oskarżeń i  wzajemnych pretensji. Niedokończone nagrania zostały wykorzystane w solowym projekcie  Andrieja Zaporożca pod nazwą SunSay. Znalazły się tam niektóre partie gitarowe Babkina, jak również jego wokal wspierający. Artyści powrócili na dobre dwa lata temu i nagrali kilka nowych piosenek. Teledysk do piosenki „Вперед" („Naprzód") nakręcili w San Francisco. Obwieścili swój comeback w chwili, gdy granica między Ukrainą i Rosją stała się czymś  dużo bardziej złowieszczym niż pojęcie administracyjne. Rok temu zagrali we Wrocławiu  znakomity koncert, na który bilety rozeszły się w mgnieniu oka. Wielu fanów i fanek grupy  nie miało wtedy możliwości zobaczenia genialnych Ukraińców na żywo. Podczas 3-Majówki  ich marzenia w końcu się spełnią!

scroll to top