en

DAWANGGANG

Wrocław Synagoga Pod Białym Bocianem 21.10.2013,

SENSACJA WORLD MUSIC Z CHIN!

Ethno Jazz Festival zaprasza na archaiczną podróż przez azjatyckie pejzaże, łączącą muzyczną tradycję ze współczesnością.

Awangardowy zespół z Chin w ciągu ostatniego sezonu stał się odkryciem najważniejszych festiwali muzyki etnicznej. DaWangGang zaciera granice pomiędzy wokalistą-autorem piosenek, azjatyckim folklorem, wieloetnicznym soundartem, chińską operą i współczesnym rockiem, tworząc unikalne połączenie tradycji i teraźniejszości.

Dawanggang to zespół założony przez Song Yuzhe, eklektycznego muzyka z północnowschodnich Chin. W muzyce znajdziemy echa koczowniczych melodii wywodzących się z zachodnich Chin, eksperymentalne brzmienia, elementy opowieści ludowych i niesamowitą przestrzeń. Skład zespołu ma charakter elastyczny – łączy muzyków reprezentujących różne tradycje muzyczne, kulturowe i etniczne, aby przełamać konwencje i stworzyć nowe muzyczne wymiary. Dla tego rodzaju muzyki krytycy ukuli termin „pejzaż dźwiękowy” (ang. soundscape).

Koncert DaWangGang to filozoficzne opowiastki i wiersze o zwierzętach, dzieciach czy czarnoksiężnikach wplecione w muzyczne światy wykreowane przez gitary, morin chuur, ghijek, śpiew gardłowy, drumlę, bębny, perkusję i sample w coraz to nowszych wariacjach. Spotkanie z folklorem Chin i Środkowej Azji, eksperymentalne i wkomponowane w naturę pejzaże dźwiękowe, archaiczny dźwięk przestronności, rytmiczny trans, emocje pełne ekspresji i energii oraz opowieści pełne fantazji, mądrości i głębi.

Song Yuzhe, założyciel i mózg projektu DaWangGang, studiował grę na gitarze i kompozycję w Pekinie. Początkowo grał w różnych zespołach punkowych i rockowych. Wkrótce jednak postanowił poszerzyć swoją wiedzę muzyczną i spędził dziesięć lat podróżując do odległych zakątków Chin i ucząc się od muzyków z różnych grup etnicznych i środowisk społecznych. Doświadczenie to doprowadziło do powstania projektu DaWangGang, który łączy przedstawicieli różnych tradycji i nurtów oraz często współpracuje z innymi muzykami. Oprócz głównego członka Song Yuzhe (śpiew, gitara, banjo ośmiostrunowe i cytra) skład DaWangGang tworzą: Hu Gejiletu (morin chuur, śpiew gardłowy, drumla), wirtuoz gry na ghijek - Adil i bębniarz Zhang Yang, udzielający się w wielu punkowych, rockowych i jazzowych projektach w Pekinie.

Wiosną 2013 r. DaWangGang wydał swój debiutancki album „Wild Tune Stray Rhythm”, który już w pierwszym tygodniu zajął 11 miejsce w notowaniu listy World Music Charts.

scroll to top