fbpx
en

Gogol Bordello

Kostrzyn nad Odrą Pola'and Rock Festival 01.08.2019,

Gogol Bordello to twórcy cygańskiego punka – czyli wybuchowej i rewolucyjnej mieszanki wschodnioeuropejskich dźwięków zainspirowanych folklorem Ukrainy i Rosji, muzyki yiddish tworzonej przez lokalną społeczność żydowską, oraz punkowych riffów gitarowych z rozbujanymi brzmieniami rodem z Ameryki Łacińskiej. W ich muzyce często pojawiają się skrzypce, akordeon, czy saksofon, które w połączeniu z punkowymi akcentami dają niepowtarzalny efekt. Nazwa kapeli to ukłon w stronę idola lidera zespołu – pisarza i dramatopisarza Nikołaja Gogola. Celem kapeli jest przemycenie wschodnioeuropejskiej, cygańskiej muzyki na zachód i zaszczepienie w wielbicielach punka miłość do folkowych, lirycznych brzmień.

Liderem kapeli jest charyzmatyczny i natchniony niezwykłą energią Eugene Hütz, który wychował się na Ukrainie, na skrzypcach gra pochodzący z Rosji Sergey Ryabtsev, na basie gra wywodzący się z Etiopii Thomas „Tommy T” Gobena, perkusista, bębniarz i MC w kapeli to Pedro Erazo z Ekwadoru, na perkusji gra Amerykanin Alfredo Ortiz, gitarzystą jest Boris Pelekh z Rosji, a Ashley Tobias – wokalistka i tancerka pochodzi z USA. Siłą kapeli jest różnorodność gatunków, zainspirowanych wielokulturowym pochodzeniem członków Gogol Bordello.

Tak bardzo wielonarodowa kapela mogła powstać tylko w najbardziej kosmopolitycznym mieście na świecie – w 1999 roku w nowojorska scena undergroundowa po raz pierwszy usłyszała cygański punk. „Voil-La Intruder”, debiutancki album Gogol Bordello, to pierwszy z siedmiu krążków nagranych przez kapelę. Artyści tworzą muzykę opartą o doświadczenia związane z emigracją, muzykę podróżników, wolnych duchów, buntowników, ludzi żyjących tu i teraz.

„Chcę być zahipnotyzowany i hipnotyzujący jednocześnie. Interesuje mnie muzyka, jako forma sztuki. Snucie pasjonujących opowieści, doskonały dźwięk, fizyczność… wszystko łączy się by wprawić Cię w trans” opowiada Hütz.

Ostatnie wydawnictwo zespołu to płyta „Seekers and Finders” z 2017 roku. Piosenki, które składają się na najnowszy album powstały w drodze, bo ten złożony z emigrantów zespół nigdy nie mógł sobie nigdzie na długo zagrzać miejsca. Na tytułowym kawałku z tej płyty, czyli „Seekers and Finders” do Hutza dołącza jego wieloletnia przyjaciółka, pochodząca z Rosji, a tworząca muzykę w Nowym Jorku Regina Spector. „To duet wędrownego Żyda i włóczącej się po świecie Cyganki, którzy spotkali się przy ognisku. Tak podsumowuję naszą tożsamość” wyjaśnia Hütz.

Podróżowanie członkowie kapeli mają we krwi i najlepiej czują się w trasie, dzieląc się swoją energią podczas żywiołowych, teatralnych występów. Koncertowali już u boku kapel takich jak Flogging Molly (http://kreciola.tv/video/138862003) czy Cake i wystąpili na festiwalach takich jak Coachella, Sziget, Lowlands, Rock am Ring, czy Exit. Zespół ma też na koncie występy na srebrnym ekranie w filmowych produkcjach takich jak „Wszystko jest iluminacją” w reżyserii Lieva Schreibera i „Mądrość i seks” w reżyserii Madonny. O kapeli powstał też film dokumentalny, zatytułowany „Gogol Bordello Non-Stop”.

scroll to top