fbpx
en

Kutiman

Wrocław Radio WrocLove 17.06.2009 - 19.06.2009,

Twórca przełomowego projektu "Thru You" zagościł we Wrocławiu!

Na zaproszenie RadioWrocLove.com i Lion Stage Management do Wrocławia przyjechał Kutiman - twórca niezwykłego internetowego projektu muzycznego ThruYOU.

Kutiman był we Wrocławiu od 18 do 20 czerwca 2009 roku, udzielił wywiadu, wziął udział w evencie na którym prezentowany był jego projekt - ThruYOU i zwiedził miasto.

Biografia:

Ophir Kutiel urodził się w Jeruzalem i dorastał w Zichron Yaacov. Od szóstego roku życia uczył się się gry na pianinie, w wieku lat czternastu rozpoczął naukę gry na gitarze i perkusji. Kiedy skończył 18 lat przeniósł się do Tel Avivu aby studiować Jazz na Rimon Music College.

Pracując w osiedlowym sklepiku w Tel Avivie Kutiel zaczął słuchać akademickiej rozgłośni radiowej grającej muzykę zupełnie inną od klasycznego jazzu, który zwykł grać. Niedługo później Saabo - inny izraelski artysta i ówczesny partner muzyczny Kutiela zapoznał go z afrobeat i funkiem, włączając dzwięki Jamesa Browna i Fela Kutiego. Fascynacja Fela Kutim i fakt podobieństa ich nazwisk zainspirował go do przybrania scenicznego imienia - Kutiman. Podróżował też na Jamajkę aby głębiej poznać reggae i afrobeat o pracować ze Stephenem i Damianem Marleyem.

W 2006 Kutiman rozpoczął współpracę z wytwórnią Melting Pot Music z Kolonii. Niedługo potem wydany został jego pierwszy singiel "No Groove Where I Come From" oraz pierwszy hit - utwór nagrany z Karoliną z grupy Habanot Nechama - "Music is Ruling My World". Jego pierwszy album ukazał się w roku 2007 i uzyskał bardzo wysokie oceny w serwisach muzycznych. Magazyn Under The Radar umieścił Kutimana na liście "Artystów których trzeba zobaczyć w 2008 roku" razem z Glasvegas i MGMT.

Kutiman współpracował z wieloma izraelskimi artystami a obecnie pracuje nad kompozycjami i aranżacjami albumu solowego Karoliny. Stworzył również animowane teledyski do własnego utwory "Chaser" oraz piosenki "Eze Kf" zespołu Hadag Nahash.

W roku 2009 Kutiman wydał "ThruYOU" - internetowy projekt muzyczny powstały ze zmiksowania sampli z amatorskich filmików z You Tube. W radio internetowym w Czerwcu 2009 tak opisywał sposób w jaki powstał pomysł stworzenia ThruYOU:

Na początku wziąłem kilka nagrań perkusistów - jeszcze zanim narodził się pomysł ThruYOU wziąłem kilka nagrań bębniarzy z You Tube i sam grałem z nimi, tak dla zabawy, wiesz. I któregoś dnia, chwile przed podpięciem mojej gitary, aby kolejny raz pograć z perkusistami z You Tube, pomyślałem sobie, że wiesz, może by tak znaleźć basistę, gitarzystę i innych muzyków na You Tube i połączyć to z nagraniami perkusistów.

Praca nad ThruYOU zajęła dwa miesiące a Kutiman opisuje je jako dość intensywne:

To zajęło mi dwa miesiące, ale było to naprawdę bardzo intensywne. Rzadko jadłem, tylko pracowałem na komputerze i spałem... dzień i noc, noc i dzień... nie widziałem żadnych znajomych, ani rodziny, ani nawet słońca.

Po tym jak Kutiman pokazał swoje dzieło dwunastu znajomym, jego projekt rozprzestrzenił się błyskawicznie w internecie i w ciągu mniej niż jednego tygodnia oglądany był podad milion razy.

Kutiman nieczęsto podróżuje aby promować swój projekt. 19 czerwca 2009 roku odwiedził Wrocław w odpowiedzi na zaproszenie polskich promotorów muzyki i internetowej stacji radiowej. W wywiadzie wyjaśnił zainteresowanie różnych mediów projektem ThruYOU i jego chęć do tego aby po prostu skupić się na swojej pracy:
Otrzymuję wiele ofert, wiesz, na imprezy, granie jako DJ i na wywiady i naprawdę robię co mogę, wiesz, ja naprawdę tego nie lubię ale wy jesteście tak mili, i tu naprawdę świetnie się tu czuję.

Jak dotąd Kutiman niechętnie wypowiadał sie na temat przyszłości swojego projektu. Podczas wywiadu wskazał, że jego idee i plany na przyszłość mogłyby obracać się wokól "spraw społecznych", ale nie sprecyzował tych planów:

Wszystkie informacje płynące do mnie z różnych stron, od różnych ludzi naprawdę inspirują mnie do do tego aby nie przestawać robić różnych rzeczy, wiesz, z dużą ilością ludzi, takie społeczne rzeczy. mam wiele pomysłów, ale jeszcze nie zacząłem nic robić.

scroll to top