en

NIGEL KENNEDY & KROKE

Wrocław BF Impart 25.07.2014,

SŁYNNY SKRZYPEK POWRACA DO WROCŁAWIA!

Ethno Jazz Festival z przyjemnością zaprasza na kolejny koncert wirtuoza skrzypiec Nigela Kennedy, tym razem w towarzystwie polskiej gwiazdy world music – zespołu Kroke.

Koncert odbędzie się 26 lipca w sali teatralnej BF Impart przy ul. Mazowickiej 17.

Wrocławskim melomanom radzimy pospieszyć się z decyzją o zakupie biletów, gdyż każdy koncert Nigela w naszym mieście gwarantuje prawdziwe oblężenie sali koncertowej.

...To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce.... - Nigel Kennedy

Pierwszy raz spotkali się w 2000 r. , kiedy to Nigel Kennedy, za namową swojej żony Agnieszki, przybył na klubowy koncert Kroke w Anglii w Kornwalii.

Nigel tak to wspomina:

„Ich występ na żywo był niezwykły, tak czysty, jak nagranie z płyty. Podeszliśmy do nich, przywitaliśmy się i tak zaczęła się nasza przyjaźń. Potem ja przyjechałem do Krakowa…”

Wcześniej, kiedy jeden z jego przyjaciół zaprezentował mu muzykę Kroke, Nigel zareagował:

“Wow ! Nigdy nie słyszałem czegoś takiego, muzyka prosto z serca i szczera. Musimy razem zagrać…”

Pierwszy koncert zagrali w lecie na Kazimierzu, w klubie, który już niestety nie istnieje. Wtedy to była głównie improwizacja. Grali dużo i często, i głównie utwory z repertuaru Kroke .

W 2003 r. nagrali dla EMI Classic jedyny, jak dotąd, wspólny album „East meets East” z gościnnym udziałem Nataszy Atlas i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej.

Płyta zawiera 14 utworów zaaranżowanych przez Nigela Kennedy i Kroke w tym m.in. Lullaby for Kamila ,Time, Kukush z repertuaru Kroke po utwory tradycyjne jak : Ajde Jano, Ederlezi, Kazimierz do Tribute to Maria Tanase jako hołd wielkiej rumuńskiej śpiewaczce Marii Tanase .

Ich wspólne koncerty to wędrówka po różnych muzycznych tradycjach Europy Wschodniej, czyli tam gdzie "East meets East"; gdzie melodie bałkańskie splatają się z cygańskimi i żydowskimi. Kroke nadało swoim penetracjom tych muzycznych przestrzeni niezwykły koloryt, a muzykę tę Nigel Kennedy oszlifował do perfekcji mistrzostwem swych skrzypiec. Jego i grupy Kroke wirtuozeria wsparta scenicznym temperamentem samego Kennedy'ego czynią te koncerty wprost niepowtarzalnym spektaklem muzycznym.

Najważniejsze koncerty Nigel Kennedy & Kroke: Kraków - Filharmonia, Sopot - Amfiteatr, Festiwal Warszawa Singera, Łódź- Festiwal Kultury Żydowskiej, Praga -Festiwal 7 Bram, Dublin - Royal Concert Hall, Festiwal WOMAD w Anglii, Berlin, Paryż, no i, oczywiście, Wrocław – Ethno Jazz Festival.

Skład zespołu:
Nigel Kennedy - skrzypce
Jerzy Bawół - akordeon
Tomasz Kukurba - altówka , wokalizy
Tomasz Lato - kontrabas
Sławomir Berny - perkusja

scroll to top