en

Tanya Tagaq

Wrocław Synagoga Pod Białym Bocianem 23.03.2011,

Innuitka z Dalekiej Północy. Znana ze swojej współpracy z Björk i śpiewająca gardłowym głosem artystka.

Tanya Tagaq Gillis należy do grona tych wyjątkowych artystów, którzy wprawiają jednocześnie w zachwyt i osłupienie przy pierwszym spotkaniu z ich twórczością. Próba określenia jej wyłącznie jako Innuitki, śpiewającej techniką gardłową („throat singing”) zupełnie nie oddaje sprawiedliwości twórczemu potencjałowi Kanadyjki. "Orkiestrowe", "inspirowane hiphopem", "pierwotne" - to tylko część z określeń, którymi dziennikarze i krytycy próbowali opisać kompozycje Tagaq.

Ścinającymi z nóg umiejętnościami wokalnymi Tanyi Tagaq zachwyciła się między innymi Bjork, która zaprosiła artystkę do współpracy podczas sesji nagraniowych do jednego ze swoich najbardziej cenionych dzieł - płyty "Medulla". Tanya nie tylko zagościła wokalnie w kilku kompozycjach, lecz napisała wspólnie z Islandką kompozycję "Ancestors", w której zaprezentowała swoje nowatorskie podejście do techniki śpiewu gardłowego.

Pod koniec sierpnia 2008 miała miejsce premiera drugiego solowego albumu Tagaq zatytułowanego "Auk/Blood". Krążek ten powstawał w doborowym towarzystwie; wśród gości oprócz rodzimych muzyków, między innymi kanadyjskiego mc - Bucka 65 oraz beatboxera Shamika, słychać także Mike'a Pattona, który podjął się wydania płyty "Auk" pod szyldem własnej wytwórni Ipecac.

Według zgodnych opinii wielu obserwatorów, eksperymentująca z formą i dźwiękiem Inuitka najlepiej prezentuje się podczas występów na żywo, podczas których improwizując prowadzi słuchaczy za każdym razem w nieco inne rejony.

Gdy Tagaq brała udział w projekcie amerykańskiego kwartetu smyczkowego The Kronos Quartet "Nunavut", jego założyciel, David Harrington opisał ją tymi słowami: "(...)Nie znam wokalistki podobnej do Tanyi Tagaq. Śpiewem gardłowym wykonuje partie, które normalnie musiałyby zaśpiewać dwie lub więcej osób. A ona robi to wszystko sama i do tego na żywo. Jest naprawdę niesamowita".

scroll to top