fbpx
en

Third World

Kostrzyn Nad Odrą Przystanek Woodstock 2013 31.07.2013,

Ambasadorzy reggae na Przystanku Woodstock!

Third World wystąpi 1 sierpnia podczas 19 edycji Przystanku Woodstock! Będzie to koncert w ramach trasy podczas której muzycy będa świętować 40lecie istnienia zespołu i jedyny występ grupy w Polsce. Third World to jeden z najdłużej działających zespołów reggae. Grają nieprzerwanie od 1973 roku. Przez ten czas stali się instytucją, która produkuje muzykę, gra ją na żywo, przełamując kolejne bariery niosąc swój pozytywny przekaz wszędzie gdzie tylko się pojawi.

Third World powstali na Jamajce w 1973 roku. Ich brzmienie inspirowane przez soul, funk oraz disco sprawiło że reggae w ich wykonaniu staje się niesamowitą mieszanką stylów.

Od 1973 roku grupa wydała 20 albumów, a ich ostatni krążek "Patriots" pojawił się na rynku w 2011 roku. To płyta na której znalazło się wielu znakomitych gości m.in. Damian „Jr. Gong” Marley, Stephen Marley, Gregory Isaacs, Marcia Griffiths, Dean Fraser, Toots Hibbert czy Tarrus Riley. Wielokrotnie nagradzani byli różnymi wyróżnieniami, m.in New York City Ambassador Award w listopadzie 2009 roku w Brooklyn Academy of Music, United Nations Peace Medal w 1986 roku, Jamaican Music Industry Awards of Best Show w 1992 i 1996 roku, oraz 10 (!) nominacjami do nagrody Grammy. Na swoim koncie mają wiele hitów jak: "Now That We've Found Love", "96 Degrees in the Shade", "Cool Meditation", "Dancing on the Floor", "Try Jah Love" napisany przez Stevie'ego Wondera, "Sense of Purpose", "Forbidden Love", "Reggae Ambassador", "Committed" czy "Reggae Party". Ponadto grupa współpracowała z największymi nazwiskami sceny muzycznej jak Jackson Five, Bob Marley and The Wailers oraz Stevie Wonder.W ciągu 40 lat dali ogromną ilość koncertów na całym świecie. Zagrali m.in. na otwarciu Mistrzostw Świata w Krykiecie, które w 2007 roku odbywały się w stolicy Jamajki - Kingston.

Third World narodziło się kiedy klawiszowiec Michael "Ibo" Cooper i gitarzysta / skrzypek Stephen "Cat" Coore (grający wcześniej m.in. z The Alley Cats oraz Inner Circle) postanowili założyć swój zespół. Oryginalny bębniarz grupy - Cornell Marshall wcześniej udzielał się w jednym z najbardziej znanych jamajskich zespołów lat 60-tych - Tomorrow's Children. Skład na debiutanckim albumie "Third World" (Island 1976) uzupełniał wokalista "Prilly" oraz perkusista Irving "Carrot" Jarrett. Album zawierał cover utworu "Satta Massagana", oryginalnie wykonywanego przez The Abyssinians i będącego jedną z najbardziej fundamentalnych kompozycji w historii reggae.

Drugi album "96 Degrees In The Shade" ukazał się w 1977 roku i zawierał wiele hitów. W tym czasie wykrystalizował się też legendarny skład zespołu. "Prilly" został zastąpiony przez charyzmatycznego "Bunny Rugsa" Clarke'a. Zmieniła się też sekcja rytmiczna: do zespołu dołączył basista - Ritchie Daley oraz bębniarz Willie Stewart.

Największy sukces Third World przyszedł bez wątpienia na przełomie lat 70-tych i 80-tych wraz ich wersją utworu "Now That We Found Love" amerykańskiej grupy O'Jays, która stała się wielkim przebojem po obu stronach Atlantyku w 1979 roku. Ten utwór sprawił, że swoją uwagę zwrócił na nich Stevie Wonder. Wraz z Melody A McCully nawiązał z nimi współpracę, dzięki czemu powstał kolejny wielki hit zespołu "Try Jah Love". Third World byli też gośćmi w trzecim sezonie SCTV (Second City Television - kanadyjski serial komediowy).

W połowie lat 80-tych z powodu różnic w kwestiach artystycznych zespół opuszcza "Carrot". Po tej zmianie pięcioosobowy zespół postanawia nagrać bardziej komercyjne utwory takie jak "Sense Of Purpose", "Reggae Ambassador", "Forbidden Love" oraz "Shine Like A Blazing Fire". W międzyczasie nastąpiły kolejne zmiany składu: z zespołu odeszli Cooper oraz Stewart. Pomimo zmian personalnych zespół odnosił i wciąż odnosi sukcesy nagrywając i koncertując nieprzerwanie po dzień dzisiejszy.

scroll to top