ADAM BAŁDYCH & LESZEK MOŻDŻER - PASSACAGLIA

 
w stroju 442 Hz i 432 Hz

ADAM BAŁDYCH & LESZEK MOŻDŻER - PREMIERA "PASSACAGLIA"

9 Października 2023Adam Bałdych i Leszek Możdżer po raz pierwszy zagrali razem w Operze Wrocławskiej, gdzie wspólnie wykonali improwizowaną muzykę do niemego filmu „Skarb rodu Arne”. Na ponowne spotkanie czekali ponad dekadę.
To dwa bodaj najgorętsze eksportowe nazwiska Polskiego Jazzu, nie dziwi więc fakt, że na tę współpracę zarówno publiczność, jak i organizatorzy festiwali oczekiwali w dużym napięciu. 

Artyści poruszają się na styku muzyki improwizowanej i poważnej, pracowicie zakopując fosę dzielącą te dwa światy. Obaj gruntownie wykształceni, dysponujący doskonałą techniką, znakomicie orientują się w jazzowym idiomie, świadomie destylując z niego swój własny język – w taki sposób, aby był zrozumiały dla słuchacza. Nie zamykają się w gettach jazzowych podziemi, tylko z otwartymi głowami, bez lęku wychodzą na rozległą przestrzeń, sprawiając, że głos ich instrumentów brzmi donośnie i odbija się szerokim echem.

„Passacaglia” to elektryzujący album, w którym niczym nieskrępowany muzyczny dialog uwodzi już od pierwszych nut. Eksplorując współczesny język sonorystyczny, wypełniony bardzo osobistymi środkami wyrazu, artyści umiejętnie stworzyli szlachetny mariaż dźwiękowy, bardzo komunikatywny w swoim charakterze, ale zaskakujący brzmieniem poprzez użycie unikalnej kombinacji instrumentów: niezwykle rzadkich skrzypiec renesansowych, dwóch fortepianów (w stroju 442 Hz i 432 Hz) oraz preparowanego pianina. Ta intymna i kameralna formuła okazuje się swoistą symfonią kolorów: żarliwą, ale precyzyjną, pełną urzekających detali i pomysłowych rozwiązań.

Album tworzy 14 utworów: od w pełni improwizowanych impresji, poprzez wspólne kompozycje, aż do niepowtarzalnych, osobistych interpretacji tematów Erica Satie czy Josquina des Prez. Bałdych i Możdżer kreują charakterystyczny dla siebie świat. Świat pełen wyważonego piękna wyrażającego się w szlachetnej kameralistyce, ale również piętrzącego się w burzliwych, nasyconych wysoką intensywnością emocji, improwizowanych dialogach.

Ich wymiana muzycznych myśli roztacza ów tajemny, charyzmatyczny urok, nasycona jest nieuchwytną, a jednak wyczuwalną pewnością siebie, która połączona z delikatnością i ogromnym już doświadczeniem, powoduje, że oto na naszych oczach rozgrywa się muzyczny żywioł, który nie do końca daje się odgadnąć i rozszyfrować.

 
 

Informacje o koncercie

Data: 09.10.2023
Godzina: 19:00
Adres: SYNAGOGA POD BIAŁYM BOCIANEM
ul. Włodkowica 4, Wrocław

 
 
 

Do koncertu pozostało