UMIEJĘTNOŚĆ ZACIERANIA MUZYCZNYCH GRANIC
BELTAINE
BELTAINE to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Swoje niepowtarzalne brzmienie BELTAINE osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia muzyki tradycyjnej (world/celtic) z muzyką współczesną. Siedem osobowości i siedem różnych światów spotyka się ze sobą, tworząc wyjątkową mieszankę.

O BELTAINE
„Grupa utalentowanych muzyków pozwala sobie na eskapady w rejony znane tylko współczesnej muzyce popularnej. To właśnie jest najbardziej charakterystyczne w twórczości Beltaine, bycie poza stylistyczną klamrą. Umiejętność zacierania granic pomiędzy folkowym brzmieniem a współczesnymi trendami szczególnie sprawdza się w występach na żywo przed publicznością”.
Od początku ogromną siłą Beltaine były żywiołowe koncerty, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność każdej szerokości geograficznej. Grupa koncertowała m.in. w Malezji, Meksyku, USA i Kanadzie; jest regularnie zapraszana na prestiżowe festiwale w całej Europie.
Trochę historii:
W 2002 roku, zafascynowani kulturą celtycką, studenci - flecista i akordeonista GRZEGORZ CHUDY i gitarzysta ŁUKASZ KULESZA, postanowili swoje romantyczne marzenia przekuć w pełen rozmachu zespół. Po drobnych początkowych przetasowaniach w zespole, pojawili się skrzypek ADAM ROMAŃSKI, grający na bouzouki, gitarze i dudach gaita JAN GAŁCZEWSKI, basista BARTŁOMIEJ DUDEK oraz perkusjonista JANEK KUBEK. Pierwsza płyta "Rockhill" z 2004 roku okazała się niemałym sukcesem.
Idąc za ciosem, Beltaine w 2006 roku rozszerzył skład o perkusistę MATEUSZA SOPATĘ, pozwalając sobie na innowacje i eksplorację obszarów dotąd nie penetrowanych, takich jak funk czy muzyka klubowa.
Warto dodać, że singiel "Bring to the Boil" wykorzystano w ścieżce dźwiękowej gry "Wiedźmin". Sukces ten spotęgował zainteresowanie zespołem, czego przejawem stał się coraz częstszy udział w dużych światowych festiwalach World Music.
W 2015 roku nastąpiła kolejna duża zmiana, Mateusza Sopatę zastąpił perkusista i producent muzyczny SPACEPIERRE, co spowodowało wpięcie elektroniki w paletę brzmieniową zespołu oraz rozszerzenie eksploracji rytmicznej.
W 2018 i 2019 roku zespół opuścili Grzegorz Chudy i Bartek Dudek - obaj postanowili poświęcić się działalności plastycznej. Całości zmian dopełniło pojawienie się grającego z niesamowitą inwencją basisty i kontrabasisty Adama Stodolskiego, oraz flecisty i generatora niezwykłych melodii - Kuby Szczygła. W tak dopiętym składzie zespół stworzył i nagrał piąty studyjny album - "OBSERVER".
Dotychczas Beltaine wydał następujące płyty:
- "Rockhill" (2004)
- "KONCENtRAD" (2007)
- "Tríú" (2010)
- "Live" (2011)
- "Miusjik" (2015)
- "Live'15" (2016)
- "OBSERVER" (2023)
Aktualny skład:
- ADAM ROMAŃSKI - skrzypce
- JAKUB GOLDINCH SZCZYGIEŁF - flety
- JAN GAŁCZEWSKI - bouzouki irlandzkie, dudy
- ŁUKASZ KULESZA - gitara akustyczna
- ADAM STODOLSKI - gitara basowa, kontrabas
- SPACEPIERRE - perkusja, elektronika
- JANEK KUBEK - instrumenty perkusyjne
Trochę historii:
PIĄTY ALBUM BELTAINE: "OBSERVER"
"OBSERVER" to nowe oblicze Beltaine, zespołu, który od 20 lat przeciera nowe szlaki w szeroko pojętej world music. Choć inspiracje wskazują często na irlandzkie czy bretońskie korzenie, artyści sięgają dużo dalej. "OBSERVER" to autorska fuzja pełna zwrotów akcji, eksperymentów i refleksji nad zmieniającym się na naszych oczach Światem, gdzie tłusta elektronika może splatać się z delikatnie utkanymi tradycyjnymi melodiami.
"OBSERWATOR TO MY. OBSERWATOR TO TY."

WIDEO, TELEDYSKI BELTAINE
OFICJALNY KONTAKT Z BELTAINE
BOOKING - KONCERTY, FESTIWALE, KLUBY, EVENTY PRYWATNE ...
E-mail
tomek@lionstage.com
Telefon komórkowy
+48 510 121 022
INNI NASI ARTYŚCI
- Wokalistka, aranżerka, kompozytorka, producentka i liderka w jednej osobie… Maria Sadowska związana jest z muzyką od zawsze. Pierwszą solową płytę nagrała wieku 14 lat.
- The Ukrainian Folk to folk-rockowa formacja powstała we Lwowie w 1990 r. Cieszy się popularnością wśród wielbicieli ukraińskiej muzyki folkowej i nie tylko.
