fbpx
en

DAMIAN MARLEY

MR. MARLEY
1996
MR. MARLEY
HALWAY TREE
2001
HALWAY TREE
WELCOME TO JAMROCK
2006
WELCOME TO JAMROCK
DISTANT RELATIVES
2010
DISTANT RELATIVES
Stony Hill
2017
Stony Hill

Damian Marley urodził się w Kingston 21 lipca 1978 roku. Jest synem Miss Jamajki ’77 - Cindy Breakspeare oraz ikony reggae Bob’a Marleya. Swoją karierę muzyczną zaczął już w wieku 13 lat, kiedy razem z Shiah Coore (synem gitarzysty Third World) i Yashema Beth McGregor (córką Freddie McGregora i Judy Mowatt) założyli zespół The Shepherds. Po rozwiązaniu grupy Damian rozpoczął pracę solową, mocno angażując się w deejaying (jamajską odmianę rapu) i wydając dwa single jeszcze w 1993 roku. W 1999 roku jego utwór „School Controversy” znalazł się na kompilacji „Positively Reggae”, z której dochód był w całości przeznaczony na rzecz Fundacji Leaf of Life zajmującej się dziećmi zarażonych wirusem HIV. W tym samym roku wystąpił na kilku koncertach u boku legendy dancehallu Shabba Ranksa podczas jego trasy World Unity Tour .

Debiutancki, solowy album Damiana Marleya „Mr Marley” wydany w 1996 roku został w całości wyprodukowany przez jego brata Stephena, który stał na czele grupy producenckiej Marley Boyz i w całości nadzorował pracę nad tą płytą. Krążek szybko zdobył popularność w Stanach Zjednoczonych oraz na Jamajce, a młody Damian stał się jednym z ważniejszych wschodzących wówczas talentów. Jeszcze większym sukcesem okazała się jego druga płyta „Halfway Tree” wydana w 2001 roku, za którą to otrzymał nagrodę Grammy za najlepszy album reggae. Płyta po raz kolejny powstała pod bacznym okiem Stephena, który był jej producentem. Tym samym najmłodszy z Marleyów tylko ugruntował swoją coraz silniejszą pozycję na scenie reggae, a płyta przez 158 tygodniu utrzymywała się na listach notowań Billboardu w dziale najlepiej sprzedających się płyt reggae. Po sukcesach przyszedł czas na kolejne wydawnictwo. Absolutnie hitowy, wyprodukowany przez Stephena „Welcome to Jamrock” został wydany w 2005 roku i błyskawicznie wspiął się na szczyty list sprzedaży, a tytułowy utwór wszedł już do kanonu współczesnego reggae. Album powtórzył sukces „Halfway Tree” i również za niego Damian otrzymał nagrodę Grammy – do dzisiaj na całym świecie sprzedało się kilka milionów egzemplarzy tego krążka.

Poza solową karierą Damian bardzo często współpracuje z artystami parającymi się innymi gatunkami muzyki. Znane są jego kooperacje z takimi tuzami rapu jak Cypress Hill, Snoop Dog czy Nas, z którym w 2010 roku nagrał płytę „Distant Relatives”. Ponadto wszedł w skład super grupy założonej przez Micka Jaggera – Superheavy, razem z Joss Stone, Dave’em Stewartem i AR Rahman’em. W 2011 roku współpracował również z dubstepowym producentem Skrillexem, z którym nagrał utwór „Rude Boy Bass”.

Damian Marley pozostaje oddany filozofii Rastafari, czemu daje wyraz w swojej muzyce przepełnionej ideologią jednej miłości, jednej planety oraz wolności i równości dla wszystkich ludzi. Dodatkowo w swój niepowtarzalny sposób potrafi przedstawiać otaczającą go rzeczywistość, co udowadnia w swoich tekstach. Artysta ten jest niewątpliwie współczesnym ambasadorem reggae na świecie i jedną z najjaśniejszych gwiazd młodego pokolenia. Dzięki swoim studyjnym kooperacjom oraz wspólnym koncertom z tuzami hip-hopu, stał się też pomostem łączącym reggae i hip hop.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top