fbpx
en

JUNIOR KELLY

RISE
2000
RISE
JUVENILE
2001
JUVENILE
JUVENILE IN DUB
2001
JUVENILE IN DUB
LOVE SO NICE
2001
LOVE SO NICE
CONSCIOUS VOICE
2002
CONSCIOUS VOICE
Bless
2003
Bless
SMILE
2003
SMILE
CREATION
2004
CREATION
TOUGH LIFE
2005
TOUGH LIFE
RED POND
2010
RED POND

Junior Kelly – jeden z czołowych światowych Ambasadorów Reggae. Wysoki, z burzą dreadów na głowie, jest oddanym Rastafarianinem z prawdziwym poczuciem muzycznej misji, którą manifestuje poprzez jakość swoich kontemplacyjnych tekstów, różnorodność ważnych tematów które podejmuje i inspirujące przesłanie.

Urodził się 23 września 1969 w Kingston. Dorastał niedaleko Spanish Town. Od najmłodszych lat był otoczony muzyką, dorastając w niezwykle muzykalnej rodzinie. Pierwszym wzorem i osoba która wywarła na młodego Juniora ogromny wpływ był jego starszy brat Jim – popularny Deejay w Killimanjaro Sound.

Junior Kelly po raz pierwszy miał okazję zaprezentować swój muzyczny talent kiedy zaczął występować z jamajskimi Sound Systemami. Początkowo występy były motywowane chęcią pomocy rodzinie, której ciężka sytuacja finansowa została dodatkowo nadszarpnięta po śmierci Jima.

W tym czasie Junior zaczął przesłuchania u kilku producentów w Kingston, wtedy też odbyły się pierwsze próby nagraniowe. Prawdziwie oddany zasadom Rastafariańskiego stylu życia konsekwentnie odmawiał kompromisu w sferze tekstowej i pisania tekstów sprośnych czy utworów deprecjonujących kobiety.

Kariera Juniora nabrała tempa pod koniec 1995 roku dzięki jego występom na głównych jamajskich festiwalach muzycznych m.in. Reggae Sunsplash, oraz dzięki kilku występom w północno-wschodnich miastach USA. Podczas pobytu w Stanach Junior nagrał dwie piosenki „Hungry Days” i „Good Tidings” dla Willie’go Carson’a z Front Page Label. Po powrocie na Jamajkę skoncentrował się na pisaniu tekstów, wtedy też poznał Michael’a Stanforda z M Rush Records, dla której nagrał kilka singli m.in. „Black Woman” i „If Love So Nice”.

Singiel “If Love So Nice” zawędrował do Europy zaraz po tym jak osiągnął czołowe miejsca na jamajskich listach przebojów i utrzymywał się na szczycie przez 15 tygodni stając się tym samym numerem jeden na Jamajce w 2000 roku.

“If Love So Nice” jest jedną z najefektowniejszych, o ile nie najbardziej efektowną kompozycją reggae. Uderzyła ona Jamajke z siłą huraganu, stawiając pytanie które każdy człowiek zadaje sobie przynajmniej raz w życiu:, „Jeśli miłość jest piękna, dlaczego boli tak bardzo” (If love so nice, tell me why it hurt so bad?). W utworze wykorzystano charakterystyczną linię basu, graną przez Aston’a „Familymana” Barrett’a w jednym z nieśmiertelnych hitów Boba Marleya „Stir It Up”. Ta nuta dała utworowi znajome brzmienie i pozwoliła nieznanemu dotąd Juniorowi na dotarcie do szerszej publiczności.

Pomimo pozornej nagłości i łatwości sukcesu Kelly zawdzięcza go mozolnej i wytrwałej pracy, która zaczęła się już kilkanaście lat przed nagraniem “If Love So Nice”. Sam Kelly tak mówił o swoim sukcesie: „Niektórzy mówią, że to szczęśliwy traf, ja wtedy mówię – nie, to rezultaty ciężkiej pracy”. Junior Kelly zawsze ogromna wage przykładał do warstwy tekstowej swoich utworów, do ich przesłania: „Niektórzy mówią, że kultura w muzyce jest umierającą formą sztuki, ale tak nie jest. Macie takich artystów, jak ja, którzy próbują podnieść ludzi na duchu, poprzez słowa, którymi można żyć. Problem jedynie w tym, że radiowi DJ’e poświęcaja im za mało uwagi” Przebojową płytą „If Love so nice” i jej tytułowym utworem Junior Kelly zrobił ogromne zamieszanie na jamajskiej i światowej scenie reggae, ale absolutnie nie oznacza to, że jest on gwiazda jednego hitu. Artysta już wcześniej miał na swoim koncie dwa świetne albumy: Rise i Juvenile. Do tej pory Junior Kelly wydał łącznie 9 albumów bardzo dobrze ocenionych i przyjętych przez fanów na całym świecie.

Z właściwa sobie skromnością uporał się z międzynarodowym sukcesem na listach przebojów, a swoją siłę zobaczył w występach na żywo. „Kiedy jestem na scenie to nie ważne jak wielu ludzi tam jest, może być nawet 20 osób, ale jeżeli ktoś powie – podobał mi się twój koncert – to naprawdę wypełnia moje serce”. Junior Kelly jest zaabsorbowany nie tylko pracą w studio nagraniowym, ale również, a może przede wszystkim, występami na scenie poprzez które szerzy swoje przesłanie na cały świat.

„W muzyce jest przesłanie i jeśli znajdzie się w złych rękach, może być bardzo niebezpieczne, ale w dobrych rękach może być lekarstwem kojącym ból” - mawia Junior Kelly. W jego rękach staje się właściwie przepisana dawką muzycznego ukojenia.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top