fbpx
en

TANYA STEPHENS

Too Hype
1997
Too Hype
Ruff Rider
1998
Ruff Rider
Sintoxicated
2001
Sintoxicated
Gangsta Blues
2004
Gangsta Blues
Rebelution
2006
Rebelution
Infallible
2012
Infallible

Tanya Stephens wnosi sporą dawkę żeńskiej wrażliwości do zdominowanej przez mężczyzn sceny dancehallowej. Vivienne Tanya Stephenson, bo tak brzmi jej pełne nazwisko, od wczesnych lat nasiąkała takimi gatunkami jak calypso czy amerykański soul. Gdy zaczynała rymować jeszcze jako nastolatka, swoje utwory wypełniała dowcipnymi, niejednoznacznymi tekstami, często pod względem muzycznym nawiązującymi właśnie do stylu calypso.

Stephens jest w równym stopniu mistrzynią płomiennych dancehallowych riddimów jak i lirycznych akustycznych ballad, przepełnionych tekstami tyle samo komicznymi i wnikliwymi, co zjadliwymi. Umiejętność opisania rzeczywistości w ciekawy, często kontrowersyjny sposób oraz bardzo ciekawa i charakterystyczna barwa głosu sprawiły, że w przeciwieństwie do wielu jamajskich artystów, ceniona jest także wśród osób nie interesujących się bezpośrednio muzyką reggae.

Karierę zapoczątkowała albumem z 1994 roku, na którym nawiązała współpracę z Barrym OHare. Wspólnie wypuścili oni w świat takie hity jak Kick Way i I Bet You Miss Me. Po drodze Stephens miała także drobną europejską przygodę z muzyką rockową, której nie pozostała jednak wierna zbyt długo. Już na początku nowego stulecia powodowana tęsknotą za dancehallem powróciła na Jamajkę, by wydać kolejno Gangsta Blues oraz Rebelution - dwa krążki prezentujące całe spektrum jej muzycznych ciągotek.

Pochodzący z albumu Gangsta Blues hit "It's a pit"y, oparty na riddimie Doctors Darling, przyniósł jej nie tylko światowy rozgłos, lecz pozwolił Stephens wejść do czołówki najbardziej cenionych jamajskich artystów.

Booking

Jeśli jesteś organizatorem koncertów, festiwali lub imprez firmowych oraz zamkniętych zapraszamy do kontaktu. Nasza oferta bookingowa, obejmująca szereg zagranicznych artystów oraz polskich, skierowana jest do organizatorów koncertów, festiwali oraz imprez zamkniętych i firmowych.

+48 71 331 79 70 lub +48 510 121 022 / booking@lionstage.com
scroll to top