BADI ASSAD NA ETHNO JAZZ FESTIVAL - LIONSTAGE
 

BADI ASSAD NA ETHNO JAZZ FESTIVAL

9 MARCA 2014


Ethno Jazz Festival ma zaszczyt zaprosić na koncert znakomitej brazylijskiej gitarzystki i wokalistki Badi Assad. Koncert odbędzie się 9 marca w ramach cyklu Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem. 

Badi Assad (urodzona 23 grudnia 1966 r.) to brazylijska wokalistka, autorka tekstów, perkusistka i gitarzystka tworząca w nurcie jazzu i worldbeat.

Urodziła się w São João da Boa Vista w stanie São Paulo w Brazylii, ale do dwunastego roku życia mieszkała w Rio de Janeiro. Jej ojciec, Jorge Assad, z pochodzenia Libańczyk, gra na mandolinie, a dwaj starsi bracia to gitarzyści klasyczni Sérgio Assad i Odair Assad tworzący znane na całym świecie Duo Assad.

Assad studiowała gitarę klasyczną na Uniwersytecie Rio de Janeiro. W 1984 zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie młodego instrumentalisty (“Concurso Jovens Instrumentistas for Young Musicians”) w Rio de Janeiro. W 1986 r. dołączyła do Guitar Orchestra of Rio de Janeiro, której dyrygentem był gitarzysta Turíbio Santos. W 1987 r. została uznana za „Najlepszego Gitarzystę Brazylijskiego Międzynarodowego Festiwalu Villa-Lobos.” Do roku 1987 zagrała w Europie, Izraelu i Brazylii z gitarzystką Françoise-Emmanuelle Denis w ramach duetu Duo Romantique. W 1988 r. stworzyła Antagonismus, solowy performance, w którym występowała jako gitarzystka, wokalistka, aktorka i tancerka.

W 1988 r. wydała swój pierwszy album solowy Dança dos Tons. W 1989 r. pokonała prawie dwieście rywalek i została jedną z dwóch wokalistek w musicalu Mulheres de Hollanda, autorstwa Tatiany Cobbett, opartym na twórczości Chico Buarque de Hollanda. Badi Assad występowała również na koncertach Heineken w 1992 r. z Raulem de Souza, Heraldo do Monte i Roberto Sionem, a w 1993 r. z Rafaelem Rabello, Dorim Caymmi i Marisą Monte.

W roku 1994 związała się z wytwórnią Chesky Records i wyprodukowała album Solo, a w roku 1995 Rhythms, który czytelnicy Guitar Player Magazine uznali za "Najlepszy Album Klasyczny Roku ". W 1995 r. śpiewająca po angielsku i portugalsku Badi Assad uznana została przez wydawców Guitar Player za Najlepszego Gitarzystę Akustycznego Fingerstyle.

W okresie od 1998 r. do 2001 r. cierpiała na niesprawność ruchową, która uniemożliwiła jej granie, ale po całkowitym wyleczeniu, w 2002 r. wydała wspólnie ze swoim byłym mężem Jeffem Youngiem album Nowhere, a rok później 3 Guitars w wytwórni Chesky.

Jej utwór Waves znalazł się na piątym miejscu na listach przebojów w Hiszpanii i został wykorzystany na ścieżce dźwiękowej do filmu Wszystko w rodzinie z Michaelem Douglasem i Kirkiem Douglasem. Grała i nagrywała z wieloma uznanymi artystami różnych instrumentów, między innymi z perkusistą Cyro Baptistą, gitarzystą Patem Metheny, Larrym Coryellem i Johnem Abercrombie oraz z artystą didgeridoo Stephenem Kentem (na płycie Chameleon).

 
 

Informacje o koncercie


Data: 9 marca 2014
Godzina: 20.00
Adres: Synagoga Pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 7 - Wrocław