BASSEKOU KOUYATE & NGONI BA W STARYM KLASZTORZE

 
MALIJSKA TINA TURNER

BASSEKOU KOUYATE & NGONI BA -  MISTRZOWIE AFRYKAŃSKIEJ LUTNI

17 Maja 2023Ethno Jazz Festival zaprasza 17 maja do Starego Klasztoru na koncert pochodzącego z Mali BASSEKOU KOUYATE. Towarzyszący mu zespół NGONI BA uważani są za mistrzów tradycyjnej, starożytnej lutni ngoni, popularnej w całej Afryce Zachodniej , której kilka odmian zobaczymy i usłyszymy podczas koncertu.
Miłośnicy afrykańskiej kultury pamiętają zapewne wspaniały koncert Bassekou Kouyate & Ngoni Ba, który odbył się we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki w 2020 roku. Teraz artyści powracają do Wrocławia do klimatycznej Sali Gotyckiej Starego Klasztoru, gdzie oprócz słuchania muzyki będzie możliwość tańca w rytm transowych, afrykańskich dźwięków. 

Bassekou Kouyate urodzony w Mali, w Garana, małej i wieloetnicznej wiosce na brzegu rzeki Niger. W połowie lat osiemdziesiątych Bassekou zaczął grać tradycyjne sumu, dzięki któremu poznał innych niesamowitych muzyków, takich jak między innymi Toumani Diabete. Końcem lat 80 Bassekou dołączył do Toumani Diabete’s Symmetric Orchestra, którego wokalistą został Habib Koite. Właśnie to trio otworzyło dla Bassekou drzwi do Europy, gdzie zagrał pierwszy raz w Belgii w 1990r.Końcem tego samego roku Bassekou wyruszył na swoją pierwszą trasę po USA, gdzie poznał afrykańsko-amerykańskiego muzyka bluesowego, Taj Mahal.

W połowie lat 90’ ożenił się z Amy Sacko, której przodkowie również pochodzą z Mali. Jako małżeństwo wypuścili wiele popularnych krążków, pojawiali się często w malijskiej telewizji, gdzie Amy była nazywana “Malijską Tiną Turner”

W 2005 roku dołączył do Ali Farka Toure, zagrał na jego płycie i występował z nim w trakcie jego ostatniej trasy. Tego samego roku Bassekou postanowił stworzyć swój własny zespół - Ngoni ba, który był kwartetem złożonym z muzyków grających na ngoni w różnych rozmiarach. Była to pewnego rodzaju innowacja, ponieważ zespoły grające na tym instrumencie w większości składają się z 30-40 muzyków. Od powstania zespołu Bassekou Kouyate & Ngoni ba zagrali na świecie ponad 100 koncertów, od NY Central Park, po Royal Albert Hall w Londynie, od Glastonbury po Wrocław! Dzielił scenę z najbardziej znanymi muzykami świata, takimi jak Sir Paul McCartney, John Paul Jones, Damon Albarn.

 
 

Informacje o koncercie

Data: 17.05.2023
Godzina: 19:00
Adres: STARY KLASZTOR - SALA GOTYCKA
ul. Purkyniego 1, Wrocław

 
 
 

Do koncertu pozostało

 
BASSEKOU KOUYATE & NGONI BA –  MISTRZOWIE AFRYKAŃSKIEJ LUTNI 
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Czytaj więcej