BIG MOUNTAIN NA 24. POL'AND'ROCK FESTIVAL - LIONSTAGE
 

BIG MOUNTAIN NA 24. POL'AND'ROCK FESTIVAL

4 SIERPNIA 2018


Z przyjemnością ogłaszamy, że do grona artystów, którzy wystąpią na Małej Scenie 24. Przystanku Woodstock dołącza Big Mountain! 

Big Mountain to amerykański zespół znany ze znakomitego coveru utworu "Baby, I Love Your Way" Petera Framptona. Przebój wspiął się na szczyty list przebojów, plasując się na liście Top 10 hit single w Stanach Zjednoczonych na początku 1994 roku. Utwór znalazł się też na 6 miejscu listy Billboard Hot 100, na pierwszym miejscu listy Mainstream Top 40 i wspiął się na drugie miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii.

W 1988 roku do grupy Shiloh dołączył Joaquin "Quino" McWhinney - przyszły lider zespołu Big Mountain. Quino pochodził z rodziny meksykańsko-irlandzkiej, a jego krewni grali w tradycyjnych, meksykańskich kapelach mariachi. Wokalista zainteresował się muzyką reggae po obejrzeniu filmu dokumentalnego o Bobie Marleyu i ruchu Rastafari. W 1989 roku zespół Shiloh podpisał kontrakt na wydanie pierwszego krążka pod tytułem "California Reggae" i dwa lata później band zmienił nazwę na Big Mountain (jest to nazwa rezerwatu rdzennych Amerykanów położonego w stanie Arizona).

Pierwotny skład zespołu tworzyli:

- Quino (wokal),
- Lynn Copeland (gitara basowa),
- Gregory Blakney (perkusja),
- Jerome Cruz (gitara),
- Mandfred Reinke (instrumenty klawiszowe),
- Lance Rhodes (perkusja).

"Touch My Light" było pierwszą piosenką Big Mountain, która znalazła się na listach przebojów w 1993 roku. Jest to utwór z debiutanckiego krążka pod tytułem "Wake Up". Tuż przed początkiem pracy nad drugim albumem studyjnym "Unity", zespół opuścili Blakney, Cruz, Reinke i Rhodes. Na ich miejsce, do Quino i Copelanda, dołączyli: jamajskie duo złożone z gitarzysty Tony’ego China i bębniarza Carltona "Santa" Davisa, klawiszowcy Michael Hyde i Billy "Bones" Stoll oraz perkusista James McWhinney. Po tak drastycznej zmianie składu, zespół był często prezentowany na antenach popularnych rozgłośni radiowych. Nagranie "Baby, I Love Your Way" ukazało się na ścieżce dźwiękowej do kultowego filmu "Orbitowanie bez cukru" i znalazło się w pierwszej dziesiątce listy Billboard Hot 100 (na szóstej pozycji) i w pierwszej trójce UK Singles Chart (na drugiej pozycji). Kolejny singiel Big Mountain zatytułowany "Sweet Sensual Love" osiągnął 51 miejsce na brytyjskiej liście przebojów, a album "Unity" sprzedał się w milionach egzemplarzy na całym świecie! Doskonale w rankingach singli poradziło też sobie inne nagranie Big Mountain, czyli singiel "Get Together", który znalazł się w piątce najlepszych piosenek w Brazylii i Norwegii.

Zespół wystąpił podczas dwóch kolejnych edycji kultowego festiwalu Reggae Sunsplash na Jamajce w 1994 i 1995 roku. W 1998 roku przyszedł czas na kolejne zmiany w składzie kolektywu: perkusista i bębniarz Paul "Groove Galore" Kastick zastąpił Davisa i przejął obowiązki głównego producenta zespołu. Kastick objął swoją opieką producencką nagrania kolejnych sześciu albumów Big Mountain, które ukazały się pomiędzy 1998, a 2007 rokiem. Po dekadzie spędzonej na nieprzerwanym tworzeniu muzyki i koncertowaniu zespół przerwał działalność w 2005 roku. W tym czasie Quinto pracował jako nauczyciel w liceum Olympian High School, które znacznie poprawiło swoje wyniki maturalne. Podczas trwającej do 2013 roku przerwy, muzycy spotykali się sporadycznie, aby wystąpić razem na muzycznych festiwalach lub wspierać szczytne cele. W 2013 roku z inicjatywy Quinto zespół reaktywował się w nowym, odświeżonym składzie. W 2016 roku wydali swoją pierwszą, po 14 latach przerwy, płytę zatytułowaną "Perfect Summer" i wyruszył w światową trasę koncertową.

 

Informacje o koncercie


Data: 4 sierpnia 2018
Godzina: 23:20
Adres: Pol'and'Rock Festival
Kostrzyn nad Odrą

 
BIG MOUNTAIN NA 24. POL’AND’ROCK FESTIVAL
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Czytaj więcej