- Jako autor pierwszych szkiców utworu, starałem skupić się na stworzeniu niebanalnej harmonii, która w ciekawy sposób ewoluuje – mówi Mikołaj Pospieszalski z formacji DAGADANA. - Niezwykłym doświadczeniem jest podziwianie efektu końcowego, który rozwija dosyć prosty aranż w mocny brzmieniowo dynamiczny utwór.
Stworzenie utworu, w którym świat orkiestry łączy się z materiałami zespołu, to wieloetapowy i złożony proces.
- Szkic Mikołaja bardzo mi się spodobał - poczułam tam miejsce na taką ciekawą rytmiczną zabawę, więc zaproponowałam Dadze i Mikołajowi, dostałam poparcie i tak powstał refren – dodaje Dana. - Mikołaj stworzył szkic, ja - refren, Daga napisała tekst. Po domach nagraliśmy demówkę i wysłaliśmy ją Maestro. Czekaliśmy z niecierpliwością na brzmienie tego utworu w orkiestrowym wydaniu. Gdy mogliśmy go posłuchać, byliśmy zachwyceni! Nagraliśmy docelowe wokale, dalej utwór powędrował do naszego wspaniałego przyjaciela i wybitnego reżysera dźwięku nowego pokolenia - Mateusza Hulboja. I oto przed Państwem „Droga”.
- Współpraca z orkiestrą zawsze dodaje skrzydeł i podniosłości w pracy nad piosenką – mówi Daga. - W przypadku zdalnych nagrań z Narodową Orkiestrą Dętą postanowiłam spróbować czegoś nowego. Przy pracy nad tekstem zależało mi na opisaniu współczesnej drogi, na której wszyscy się znajdujemy. Powoli zanika moc, jaka tkwiła w byciu razem w rodzinie. Przez różne podziały, rzadziej spotykamy się na urodzinach czy imieninach w domach. Mamy „podobne sny", a na jawie stajemy się sobie obcy. Przy opisie pędzącego miasta postanowiłam wejść w świat rapu, jako środka wyrazu, który pozwoli łatwiej wymienić cechy równoległych światów, które pędzą w tym samym kierunku. „Droga" ma skłonić słuchacza do stanięcia przed lustrem i dać nadzieję na dotarcie do miejsca spotkania.
O płycie „WINDRAP! Orchestra”
Pochodząca z Lubina Narodowa Orkiestra Dęta przyzwyczaiła swoich słuchaczy do tego, że na tapetę - z powodzeniem - bierze zarówno klasykę muzyki poważnej, pieśni religijne, jak i znane filmowe motywy czy kultowe popowe, rockowe i reggae’owe kompozycje. Kierowany przez Mariusza Dziubka skład jakiś czas temu postawił przed sobą nowe, nietypowe wyzwanie - projekt z czołowymi polskimi hip-hopowcami - co zaowocowało albumem pełnym zaskakujących muzycznych zestawień i gościnnych występów najciekawszych polskich wykonawców. Albumem, co ważne w przypadku tego typu działań, składającym się z wyłącznie nowych, nieznanych wcześniej utworów.
W kolaboracje z Orkiestrą weszli najlepsi polscy raperzy, producenci i kompozytorzy. Premierę miało już 7 singli: „Znamy się tak krótko” (z udziałem jazzowej i popowej wokalistki Marii Sadowskiej, pioniera polskiego hip-hopu Liroya i prawdziwych scenicznych zwierząt, zespołu NO LOGO), „Malkontent” i „To co mam” (przy których w kooperację z NOD weszli Abradab, Rahim i Kleszcz), „Luksus” (w którym wraz z orkiestrą usłyszeć polsko-ukraińską DAGADANĘ i Łonę, jednego z najciekawszych przedstawicieli tzw. rapu inteligenckiego), „Masz mnie za nic” (z udziałem Vienia, jednego z najbardziej znanych i cenionych twórców polskiej sceny hip-hopowej), „Pytania i wybory”, w którym rapują Grubson, Abradab i Jarecki oraz „Gdzieś w nas” z udziałem Kasty.
LIONSTAGE jest producentem wykonawczym płyty i projektu WINDRAP! Orchestra.