DUO TTUKUNAN - LIONSTAGE
 

DUO TTUKUNAN W STARYM KLASZTORZE

22 LIPCA 2014Ethno Jazz Festival zaprasza na kolejny wieczór z cyklu Muzyka Świata w Starym Klasztorze. 23 lipca gwiazdą będzie DUO TTUKUNAN grające na niezwykle widowiskowych drewnianych instrumentach txalaparta pochodzacych z Kraju Basków. 

TTUKUNAK to Sara i Maika Gómez, siostry bliźniaczki z Kraju Basków. Grają na txalaparcie, starożytnym instrumencie zrobionym z drewna, metalu i kamienia. Jedynym instrumencie na którym muszą grać dwie osoby. 20 lat temu txalaparta nieoczekiwanie wpadła w ręce bliźniaczek i od tego czasu siostry koncertują na całym świecie, od Royal Festival Hall w Londynie po Brazylię. Podróżowały po całej Europie i Azji, współpracując z wieloma znanymi muzykami takimi jak John Zorn, Mariza, Ojos de Brujo, Radio Tarifa.

Delikatny wygląd oraz uroda bliźniaczek kontrastują z twardością oraz prymitywnością instrumentu, który utożsamiany był zawsze z męskoścą. Współudział sióstr i instrumentu na scenie tworzy unikalny pokaz wizualny podczas ich akustycznego koncertu.

W txalaparcie chodzi o komunikację oraz improwizację. To dlatego harmonia pomiędzy muzykami jest tak ważna. Kiedyś txalaparta używana była przez Basków jako środek komunikacji na dużych odległościach pomiędzy posiadłościami. Txalaparta to tradycyjny baskijski instrument perkusyjny. Starożytny instrument zbudowany był z grubej drewnianej belki położonej na koszykach oraz liściach kukurydzy. W belkę uderzano pałkami w rytm prymitywnych melodii Basków. Dziś wykorzystuje się kilka belek z różnych materiałów, a dawne przeznaczenie zastąpiły cele muzyczno -rozrywkowe.

Wrocławska publiczność miała okazję do podziwiania innych wirtuozów txalaparty podczas koncertu z okazji Sylwestra 2011 na wrocławskim Rynku, transmitowanego przez Program II TVP. W opinii widzów występ baskijskiej grupy Oreka Tx był jednym z najciekawszych i najbardziej widowskowych elementów tego wieczoru.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 22.07.2014
Adres: Stary Klasztor
Jana Ewangelisty Purkyniego 1 - Wrocław

 
DUO TTUKUNAN W STARYM KLASZTORZE
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Czytaj więcej