DŽAMBO AGUŠEVI ORCHESTRA

 
LAUREAT FESTIWALU GUČA ZAGRA WE WROCŁAWIU!

DŽAMBO AGUŠEVI ORCHESTRA

11 Października 2023Ethno Jazz Festival zaprasza na kolejne spotkanie z porywającą muzyką Bałkanów! Wystąpią zdobywcy głównej nagrody legendarnego festiwalu bałkańskich orkiestr dętych w Guča - DŽAMBO AGUŠEVI ORCHESTRA z Macedonii! Džambo Agušev urodził się w małym macedońskim mieście Strumica w 1987 roku w rodzinie muzyków. W czasach dziecięcych wyrażał zainteresowanie grą na trąbce, by później zabrać się za to na poważnie. Każdego dnia nalegał, by móc towarzyszyć ojcu, muzykowi, na próbach, gdzie uważnie słuchał i obserwował miejscowych muzyków. 

Jego marzeniem było posiadanie własnej trąbki, lecz jego rodzina nie chciała go spełnić, gdyż wiedziała, jak ciężkie jest życie muzyka. Z czasem ojciec, widząc zaangażowanie chłopca, wręczył mu jego pierwszą trąbkę. Od tamtej pory Džambo był nie do zatrzymania, postawił sobie za punkt honoru zostanie najlepszym trębaczem na Bałkanach i zamierzał tego dokonać. Gdy większość chłopców w jego wieku w Strumicy grała w piłkę nożną, Džambo grał na trąbce, ciągle doskonaląc swoje umiejętności, aż dostał się do orkiestry swojego wuja w zaskakującym wieku 11 lat.

Chłopiec wciąż się rozwijał. Mimo przywiązania do lokalnej muzyki, Džambo miał uszy szeroko otwarte, słuchając i czerpiąc inspiracje z jazzu, soulu, funku, muzyki filmowej, jak i tureckiej. Z czasem wypracował swoje własne, charakterystyczne brzmienie.

Gdy dorósł, założył swój własny zespół i zaczął budować swoją reputację w całym regionie, grając między innymi na weselach. Mówiono, że był najlepszym trębaczem weselnym w okolicy, co otworzyło mu furtkę do udziału w konkursach dla orkiestr dętych. W 2006 roku Džambo wraz z zespołem wziął udział w Festiwalu Trąbki w Kumanovo. Wynik? Pierwsze miejsce. Džambo Agusevi Orchestra stawali na podium co roku, aż do 2011 r., kiedy to "zabroniono" im rywalizacji, by dać szansę innym zespołom. Następnie orkiestra Džambo wzięła udział w festiwalu w Pehchevo, zdobywając wszystkie nagrody. Po tym muzyk wiedział, że jest gotowy rywalizować z najlepszymi orkiestrami bałkańskimi na legendarnym festiwalu w Guca.

Od lat 60. XX wieku Guča zyskała międzynarodową reputację jako najważniejsza na świecie bitwa orkiestr dętych. Latem 2011 roku, Orkiestra Džambo Aguševi otrzymała pierwszą nagrodę i zapisała swoje imię w historii tego słynnego wydarzenia: zarówno sędziowie, jak i publiczność byli pod ogromnym wrażeniem.

Po takich osiągnięciach Džambo mógł spocząć na laurach, zarabiając fortunę grając na weselach i komercyjnych imprezach, lecz nie tym chciał się zajmować. Jego celem stało się zdobycie serc publiczności w Europie i poza nią.

Kolejnym przystankiem na europejskiej trasie koncertowej będzie Wrocław!"

 
 

Informacje o koncercie

Data: 11.10.2023
Godzina: 19:00
Adres: STARY KLASZTOR
ul. Purkyniego 1, Wrocław

 
 
 

Do koncertu pozostało