GITAROWY REKORD GUINNESSA 2013 - LIONSTAGE
 

GITAROWY REKORD GUINNESSA 2013

1 MAJA 2013

Kilka tysięcy gitarzystów pojawi się na tegorocznym Gitarowym Rekordzie Guinnessa, żeby po raz kolejny pobić wspomniany rekord. 

Jennifer Batten (gitarzystka Michaela Jacksona), John Corabi (wokalista i gitarzysta Mötley Crüe), Bruce Kulick (gitarzysta KISS), Beasto Blanco (gitarzyści Alice Coopera) i kilka tysięcy gitarzystów pojawią się na tegorocznym Gitarowym Rekordzie Guinnessa. Impreza tradycyjnie odbędzie się 1 maja na wrocławskim Rynku.

Pierwsza edycja wrocławskiej imprezy odbyła się w 2003 r. i zgromadziła 588 gitarzystów. W 2012 r. Hey Joe zabrzmiał na 7273 gitar. Co roku próbę bicia Rekordu pokazują telewizje na całym świecie, w tym np. Al Jazeera, RTL czy CNN. Hey Joe grane na wrocławskim Rynku można było zobaczyć także w telewizjach w Stanach Zjednoczonych, Australii, Emiratach Arabskich, Egipcie, Turcji, Korei i w większości państw europejskich. Największym zainteresowaniem widzów cieszyły się emisje w Japonii oraz w Iranie.

Jedną z gwiazd tegorocznej edycji Gitarowego Rekordu Guinnessa będzie Jennifer Batten, gitarzystka Michaela Jacksona. Ta niezwykle charyzmatyczna artystka dołączyła do jego grupy w 1987 r., przy okazji trasy koncertowej Bad i została w zespole już do 2009 r. Jest uważana za współtwórcę scenicznego sukcesu króla popu. W tym roku do Wrocławia przyjedzie także John Corabi, który w latach 1992-97 był głównym wokalistą i gitarzystą Mötley Crüe. Rolling Stone pisał o nim: “Corabi każdy tekst potrafi zaśpiewać tak przekonująco, jakby pochodził z głębi jego serca.” Do gitarzystów próbujących pobić Rekord Guinnessa dołączy też Bruce Kulick. W latach 70-tych współtworzył zespół Meat Loaf, był założycielem grupy Blackjack, którego wokalistą został Michael Bolton, wtedy jeszcze występujący pod prawdziwym nazwiskiem - Michael Bolotin. Jego dwunastoletnia (1984–1996) współpraca z zespołem KISS zaowocowała serią złotych i platynowych płyt oraz światowymi trasami koncertowymi.

Wśród zaproszonych gości będzie też grupa Beasto Blanco. Projekt powstał w 2012 roku jako połączenie sił 3 muzycznych ikon, współpracujących m.in z Alice Cooperem, Lou Reedem, Simple Plan czy Iron Maiden. O wokaliście Beasto Blanco Alice Cooper powiedział: “Chuck Garric jest jedną z tych tajemniczych i nieuchwytnych osobowości, które zawsze robią wyjątkowe rzeczy. I jak na człowieka wielu talentów przystało stworzył projekt, który mnie rzucił na kolana.”

Na scenie GRG pojawi się także Jimi Hendrix bałałajki, czyli Alexey Arkhipovsky. Na swoim 3-strunowym folkowym instrumencie gra klasyki muzyki poważnej jak i rocka, a jego koncerty to popis wirtuozerii i dowcipu. W tym roku gitarzyści będą mogli uczestniczyć także w 2 niesamowitych ucztach gitarowych. Pierwszą z nich jest Fiesta Flamenco. W jej programie znajdą się koncerty zespołów Danza del Fuego oraz Ritmo Emoción, które przeniosą publiczność w świat energetycznych latynoskich klimatów. Zaraz po nim odbędzie się Fingerstyle Night, podczas której wystąpi amerykański mistrz tego gatunku Preston Reed oraz znany z polskiego talent show Piotr Restecki. Polskich gitarzystów reprezentować będą m.in: Wojciech Pilichowski (funk-bass), Partyzant (tapping dwuręczny), Wojciech Hoffmann (TURBO) (rock), Krzysztof Pełech (gitara klasyczna), Krzysztof Misiak (jazz-rock), Mietek Jurecki (ex Budka Suflera) (rock bass), Bartek Miarka (blues), muzycy Oddziału Zamkniętego oraz pomysłodawca imprezy, Leszek Cichoński.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 1 maja 2013
Adres: Rynek - Wrocław