GITAROWY REKORD GUINNESSA 2016 - LIONSTAGE
 

GITAROWY REKORD GUINNESSA 2016

1 maja 2016

Wraz z rozpoczęciem maja gitarzyści z całego świata pokłonią się Jimiemu Hendrixowi, gitarzyście wszech czasów. 

Gitarowy Rekord Guinnessa w ramach Thanks Jimi Festival to coroczne Pierwszomajowe Święto Gitary o międzynarodowym zasięgu, organizowane we Wrocławiu z inicjatywy instrumentalisty i pedagoga Leszka Cichońskiego. Rekord bijemy już po raz czternasty. Ten oficjalny - z roku 2014 - to 7344 gitary, teraz potrzeba o jedną więcej.

W tym roku Wrocław pełni zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i spodziewamy się napływu gitarzystów z całej Europy. Do imprezy - dzięki transmisji internetowej na stronie heyjoe.pl - mogą się także przyłączyć gitarzyści z każdego zakątka Ziemi i zagrać z nami online. Podczas tegorocznej edycji odbędą się także łączenia z partnerskimi ośrodkami gitarowymi, m.in. w San Sebastian, Oberhausen, Kolbotn (Norwegia), Madrycie, Kaludze, Dreźnie, Wilnie, Mińsku, Pradze, Moskwie - to świetna okazja, by ustanowić jeszcze jeden nieformalny rekord - Gitarowy Rekord Online.

Gitarowy Rekord jest otwarty dla wszystkich miłośników muzyki - aby wziąć w nim udział wystarczy podstawowa znajomość pięciu akordów C, G, D, A, E do zagrania utworu "Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Można go wykonać na różnych instrumentach strunowych - także własnej konstrukcji. Co roku poza "Hey Joe" do wspólnego grania dodatkowo przygotowywane są także nowe utwory (m.in. „Little Wing”, „Wild Thing”). Mniej ważne są umiejętności, bardziej - dobra zabawa i autentyczność. Dlatego zachęcamy do udziału zarówno doświadczonych muzyków, jak i początkujących gitarzystów - w każdym wieku.

Największą gitarową orkiestrę na świecie poprowadzi - pomysłodawca imprezy - Leszek Cichoński. Artysta w tym roku obchodzi Jubileusz 25-lecia działalności edukacyjnej. Jego kurs do nauki gry na gitarze „Blues – Rock Guitar Workshop” wydany 25 lat temu stał się Biblią Bluesa i Rocka dla pokoleń gitarzystów. Z tego kursu i jego programów w Telewizji Edukacyjnej TVP szkoliły się tysiące fanów gitary. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu planowany jest "Zlot Uczniów Cichońskiego", a oprócz amatorów, wielu znanych gitarzystów jak Bartek Papierz, Krzysztof Kawałko czy rosyjski wirtuoz Roman Miroshnichenko będzie razem biło Rekord Guinnessa. Imprezie towarzyszą koncerty z udziałem wybitnych artystów i wirtuozów.

W tegorocznym Rekordzie weźmie udział .in. brytyjska legenda rocka - Status Quo, genialny gitarzysta jazzowy Scott Henderson, królowie power metalu DragonForce, holenderscy przedstawiciele symfonicznego gotyku - Within Temptation oraz rodzima kultowa grupa Dżem. Swój przyjazd potwierdził także amerykański wirtuoz gitary Al Di Meola.

Thanks Jimi Festival to poza koncertami także okazja do wspólnego grania, spotkań, wymiany doświadczeń. Ideą, jaka przyświeca wydarzeniu, jest integracja pokoleń, budowanie poczucia jedności i wspólna zabawa. Dwa lata temu hasłem przewodnim były "Gitarowe rodziny" i przyjechało ponad 350 tych rodzin.

Rok temu hasło "Dziewczyna z gitarą", przywiodło do Wrocławia ponad 2000 fanek tego pięknego instrumentu. Udział w imprezie i widok kilku tysięcy uniesionych gitar to przeżycie wyjątkowe. Nawet Eric Bardon i Steve Vai nie mogli powstrzymać zaskoczenia i emanowali na scenie spontanem i radością. W tym roku uczestnicy Rekordu utworzą największą na świecie gitarę z gitar, a także połączą się w wielkim sercu - bo Wrocław to Gitarowe Serce Europy...

 
 

Informacje o koncercie


Data: 1 maja 2016
Adres: Rynek - Wrocław