INDEPENDENT DUB DAY - LIONSTAGE
 

INDEPENDENT DUB DAY 2009

7 MARCA 2009


Już 7 marca 2009 będziemy świadkami niesamowitego muzycznego wydarzenia - festiwalu Independent Dub Day. Stolica Dolnego Śląska zadrży od potężnych basów. 

Popularność basowych brzmień szybko wzrasta i wyjście naprzeciw potrzebom fanów było dla organizatorów impulsem do stworzenia tej wyjątkowej imprezy. Tej nocy wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych objawi się jako prawdziwe dubowe sanktuarium, jakiego w Polsce jeszcze nie było.

Gośćmi festiwalu będą wybitni artyści zza granicy i Polski, prezentujący różne odmiany tego gatunku. Z pewnością mocno słyszalne będą dźwięki klasyków dubu z UK, lecz nie zabraknie też miejsca dla składów prezentujących bardziej psychodeliczne i nowoczesne aspekty tej muzyki. Po raz pierwszy w Polsce zwolennicy niskich częstotliwości znajdą miejsce, w którym będą mogli przez całą noc bawić się przy dźwiękach dubowych koncertów.

Wystąpią:

ABA SHANTI - I
ADRIAN SHERWOOD & LITTLE ROY
BRAIN DAMAGE
DUBBLESTANDART
SKALPEL IN DUB
WSZYSTKIE WSCHODY SŁOŃCA


Informacje o zespołach:

Aba Shanti-I (Wielka Brytania)

Aba Shanti-I to prekursor czarnej muzyki roots i dub w Wielkiej Brytanii. Swoją karierę soundsystemową rozpoczął w latach 80. Jest właścicielem wytwórni Falasha Records, w której od lat wydaje swoje produkcje. Jego sety są pełne niepowtarzalnych wibracji, feelingu i mistycyzmu oraz przede wszystkim przeszywającego ludzkie ciało basu. Jest stałym rezydentem University of Dub i innych wielkich dubowych imprez w UK. Jest jedną z czołowych postaci reggae/dub w Wielkiej Brytanii.

Adrian Sherwood & Little Roy (Wielka Brytania/Jamajka)

Mistrz konsolety, producentów i żywa legenda reggae/dub w jednym. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w latach 70 jako nastolatek. Jego opiekunem szybko został sam Prince Far I. Jest właścicielem kultowej dziś wytwórni On-U Sound, w której swoje korzenie mają takie projekty jak African Head Charge, Dub Syndicate czy Little Axe. Współpracował z wieloma wykonawcami prezentującymi przeróżne style muzyczne. Na Independent Dub Day towarzyszyć będzie mu wielka legenda roots reggae – Little Roy.

Little Roy swoją przygodę z muzyką rozpoczął w raczkującej jeszcze erze rocksteady. Nagrał wtedy kilka singli w Studio One Coxsone’a Dodd’a. W 1969 roku zarejestrował swój pierwszy wielki przebój „Bongo Nyah”, który jednocześnie uznany jest za pierwszy utwór bezpośrednio dotyczący Rastafari. W późniejszym czasie nagrywał dla czołówki jamajskich producentów. W latach 90 zacieśnił mocno swoją współpracę z Adrianem Sherwodem. Mimo kilku przerw w swojej działalności wciąż nagrywa i jest obecnie jedną z największych żyjących legend roots reggae. Dotychczas nie gościł w Polsce.

Dubblestandart (Austria)

Korzenie tego projektu sięgają końca lat 80. Od samego początku przyjaciele eksperymentowali z różnymi brzmieniami. Połączyli dub z rockowymi i psychodelicznymi dźwiękami, w wyniku czego powstała oryginalna wybuchowa mieszanka. Współpracowali z wieloma wybitnymi postaciami sceny reggae jak Lee Perry, Mad Professor, Dillinger czy Ken Boothe, co jeszcze bardziej utorowało im drogę do sukcesu. Na scenie są prawdziwym wulkanem energii.

Brain Damage (Francja)

Duet muzyczno-producencki działający prężnie od końca lat dziewięćdziesiątych. Brain Damage nalezą obecnie do czołówki nie tylko francuskiej, ale i europejskiej sceny dubu. Dotychczas wydali 4 albumy długogrające oraz jedną EP’kę. Współpracowali z głównymi postaciami światowej sceny dub. Zion Train, The Disciples, Alpha & Omega czy Jah Warrior to tylko niektóre z nich. Podczas live actów prezentują swój dorobek muzyczny przepełniony brzmieniami ciężkiego psychodelicznego dubu, industrial, ambient, drum and base.

Wszystkie Wschody Słońca (Polska)

Zespół powstał w 1996 roku w Słupsku. Nigdy nie ulegając panującym modom wytworzył swój własny niepowtarzalny styl. Łączą dub z brzmieniami elektronicznymi, przez co ich muzyka określana jest jako „reggae epoki techno”. Występowali przed wielkimi postaciami sceny dub/reggae. Mad Professor, Zion Train i Dub Syndicate to tylko niektóre z nich. Współpracowali z czołówką polskich muzyków. Obecnie WWS przygotowują się do wydania kolejnej płyty.

Skalpel In Dub (Polska)

Igor Pudlo aka Igor Boxx od prawie dziesięciu lat współtworzy duet Skalpel. Teraz artysta proponuje nowe spojrzenie na muzykę swojego zespołu. Prezentuje on Skalpela w dubowych wersjach – surowe, energetyczne i mocno uprzestrzennione remiksy skalpelowych utworów. Te miksowane na żywo rekonstrukcje inspirowane są zarówno klasyką gatunku stworzoną przez jamajskich szamanów konsolety jak i współczesnymi elektronicznymi eksperymentami. Oprócz remiksów będzie też można usłyszeć premierowy materiał, przygotowany specjalnie na tą okazję. Cały materiał bedzie zagrany z tanecznym pulsem i imprezową wibracją. Psychodeliczne wizualizacje podkreślą odjechany charakter prezentowanej muzyki. Podczas Independent Dub Day będzie miała miejsce światowa premiera dubowych remiksów Skalpela.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 7 marca 2009
Adres: Wytwórnia Filmów Fabularnych
ul. Wystawowa 1 - Wrocław