JAH FREE W KLUBIE ALIBI - LIONSTAGE
 

JAH FREE

22 LUTEGO 2005


Prawdziwa gratka dla fanów muzyki reggae! Już 22 lutego wrocławski klub Alibi odwiedzi nie kto inny, tylko JAH FREE! 

JAH FREE jest zaangażowany w scenę reggae od około 20 lat. Po raz pierwszy wystąpił na scenie z zespołem Tallowah, który później zmienił nazwę na Bushfire, i był znany z koncertów na festiwalowej scenie całej Europy. W ciągu 12 lat działania jako Jah Free stworzył on i cały czas prowadzi Rainbow Studio w Basildon, konsekwentnie pracując z artystami różnych muzycznych stylów: rocka, punka, jazzu, new wave itp. Jednakże żadna inna muzyka nie poruszyła go tak do głębi jak uwielbiane przez niego reggae.

Kiedy Bushfire rozpadł się, zdecydował się iść swoją własną ścieżką i zaczęła powstawać muzyka spod szyldu Jah Free. Tworząc nowe kompozycje, jak i wykorzystując to, co stworzył jeszcze w ramach zespołu, zaczął nagrywać, projektować, wydawać i rozprowadzać swoje własne płyty. Rezultatem były single "Wicked Can't Run", "Rod Of Correction", "Lightning Clap", "Rydimm" oraz "Vampire" . Wszystkie stały się piorunującymi hitami sound systemów.

Zarówno te wydawnictwa, jak i wyróżniające się i pełne energii sesje na żywo zwróciły na Jah Free uwagę Universal Egg - wytwórni płytowej prowadzonej przez Zion Train, gdzie od zawsze cieszył się On wielkim szacunkiem. Pojawiając się na składankach "All the World in an Egg", "Lead with the Bass II" a następnie na swym pełnym albumie "Breaking Out" , stał się pewnym faworytem fanów Universal Egg. Wzrosła też jego renoma na scenie dubowej w Wlk. Brytanii i w całej Europie. Jego wspaniałe sety można było usłyszeć również w trakcie pamiętnej trasy Zion Train w Polsce w 1998 roku a debiutancki album i pochodzący z niego utwór "Wicked Cannot Run" stały się hitem krajowych sound systemów.

Nakładem Universal Egg ukazał się również kolejny album Jah Free - "Outernational Dub Convention" , tym razem współdzielony z innym kultowym brytyjskim producentem dub - Vibronics. W ramach promocji tego albumu w 2001 Jah Free wspólnie z Vibronics i MC Richie Rootz ponownie pojawił się na trasie koncertowej w Polsce.
W roku 2003 własnym nakładem wydał kolejny album "Unity" , gdzie w odróżnieniu od poprzedniej czysto dubowej produkcji pojawia się wielu wokalistów a i częściej słychać samego Jah Free.

Wciąż jednak kontynuuje on swoją własną ideę roots digital dubu - na tyle charakterystyczną, że jego brzmienie już po kilku taktach rozpozna nawet laik. Prym wiedzie tu melodia starego reggae i równe miarowe tempo digitalnych produkcji - w sam raz do tańca!

Jah Free występował m.in. z Mad Professorem, Iration Steppas, Conscious Sounds, Armagideon i Zion Train. Przez rok nagłaśniał na żywo The Revolutionary Dub Warriors. Współpracował z założycielem Jah Works i Roots Inspiration. Jak sam mówi, najważniejszym elementem w życiu i muzyce są dla niego Korzenie.

"Cała wykonana praca oraz całość danego natchnienia dla powiększenia chwały stwórcy JAH RASTAFARI - JEDNA MIŁOŚĆ DLA WSZYSTKICH NARODÓW I SŁUSZNIE MYŚLĄCYCH LUDZI ZEWSZĄD! JEDNOŚĆ JEST SIŁĄ!".

Choć sam doskonale sprawdza się w pracy z mikrofonem, na imprezach w Polsce w 2005 roku po raz pierwszy pojawi się ze swoim MC - Gary Jamesem, śpiewającym również z The Goldmaster All-Stars.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 22 LUTEGO 2005
Adres: KLUB ALIBI
ul. Grunwaldzka 67 - Wrocław