JAN GARBAREK & THE HILLIARD ENSEMBLE - LIONSTAGE
 

JAN GARBAREK & THE HILLARD ENSEMBLE
NA WROCLOVE FEST 2014

7 CZERWCA 2014


Pożegnalny koncert "Officium" - niezwykłego projektu łączącego wysublimowany jazz z muzyką klasyczną - odbędzie się 7 czerwca w przepięknej Katedrze Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej we Wrocławiu. 

Pożegnalny koncert "Officium" - niezwykłego projektu łączącego wysublimowany jazz z muzyką klasyczną - odbędzie się 7 czerwca w przepięknej Katedrze Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej we Wrocławiu. Dla koneserów muzyki z najwyższej półki to ostania szansa na zobaczenie tak wspaniałych artystów na wspólnym koncercie – postanowili oni bowiem zakończyć współpracę koncertową w dotychczasowym kształcie.

Koncert zainauguruje odbywający się z okazji Święta Wrocławia WrocLove Fest 2014, na którym od kilku lat prezentują się najwyższej klasy artyści z całego świata.

Jan Garbarek to jedna z najbardziej niezwykłych postaci europejskiego jazzu i world music. Norweski artysta o polskich korzeniach od ponad 40 lat pojawia się ze swoją muzyką zarówno na jazzowych estradach, w filharmoniach, katedrach, jak i na listach najlepiej sprzedających się płyt. Jest główną gwiazdą prestiżowej wytwórni płytowej ECM, a zarazem współtwórcą jej charakterystycznego stylu.

Fascynuje go twórczość ludowa i etniczna, uwielbia muzyczne podróże w czasie i przestrzeni - to ubarwia jego muzykę, ale także prowokuje do spotkań z artystami różnych kultur i stylistyk. Stąd zapoczątkowana wiele lat temu współpraca z The Hilliard Ensemble. Pomysł połączenia brzmienia saksofonu sopranowego z wielogłosową muzyką wokalną rodem ze średniowiecza i renesansu okazał się, komercyjnie i artystycznie, niezwykle trafiony.

Pierwszy wspólny album - wydany w 1993 roku "Officium" - zebrał entuzjastyczne recenzje i znalazł ponad milion nabywców. Brytyjski Evening Standard napisał, że płytę wypełnia "najpiękniejsza muzyka, jaka kiedykolwiek została nagrana". Herald Tribune nazwał ją "niezwykle kojącą, unoszącą ducha pod niebiosa", New York Observer pisał o "zniesieniu wszelkich podziałów między jazzem a klasyką, sferą sacrum a profanum, muzyką dawną a współczesną".

Podwójny album "Mnemosyne" (wydany w 1998r.), był rozwinięciem pierwotnego pomysłu, a obok muzyki średniowiecza znalazł się na nim również repertuar współczesny.

"Officium novum" to trzecia wspólna płyta Garbarka i Hilliard Ensemble. Została nagrana na przełomie czerwca i lipca 2010 roku w austriackim klasztorze St. Gerold, pod czujnym okiem producenta Manfreda Eichera. Tym razem większość wydawnictwa wypełnia tradycyjna muzyka Armenii, a pomysł na kształt albumu zrodził się w trakcie podróży muzyków The Hilliard Ensemble w rejon Kaukazu, gdzie natknęli się na opracowania tradycyjnych pieśni sakralnych autorstwa etnomuzykologa i kompozytora Komitasa Vardapeta (1869-1935) i tradycyjną świecką muzykę bardów Kaukazu. Poza muzyką ormiańską w repertuarze "Officium Novum" znalazł się wykonany a`capella utwór "Most Holy Mother of God" Arvo Pärta, śpiewy bizantyjskie, dwa utwory Jana Garbarka, w tym nowa wersja "We are the stars", a także hiszpańska pieśń dworska "Tres morillas".

"Officium Novum" jest dowodem tego, jak bardzo muzycy rozwinęli się w trakcie siedemnastu lat współpracy. Saksofon sopranowy Garbarka tworzy piąty, kontrapunktujący względem partii czterech śpiewaków, głos. Jego gra, oparta na harmonice i skalach używanych w muzyce ormiańskiej, jest pełna pasji i inwencji improwizatorskiej. Interpretacje są pełne swobody, a wokaliści, podobnie jak saksofonista śmiało improwizują na bazie gotowych kompozycji.

Jan Garbarek - saksofony sopranowy i tenorowy

The Hilliard Ensemble:

• David James - kontratenor,
• Rogers Covey-Crump - tenor,
• Steven Harrold - tenor,
• Gordon Jones – baryton.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 7 czerwca 2014
Adres: Katedra św. Marii Magdaleny
ul. Szewska 10 - Wrocław

 
JAN GARBAREK & THE HILLIARD ENSEMBLE NA WROCLOVE FEST 2014
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Czytaj więcej