JOZEF VAN WISSEM NA ETHNO JAZZ FESTIVAL - LIONSTAGE
 

JOZEF VAN WISSEM NA ETHNO JAZZ FESTIVAL

9 MAJA 2018


Jozef van Wissem, światowej sławy holenderski kompozytor oraz lutnista powraca do Wrocławia! Ulubiony kompozytor Jima Jarmuscha zagra w ramach Ethno Jazz Festivalu koncert promujący swoją najnowszą płytę
"Nobody living can ever make me turn' back". 

Jozef van Wissem jest ulubionym kompozytorem amerykańskiego reżysera Jima Jarmuscha i autorem muzyki do filmu „Tylko kochankowie przeżyją” za którą w 2013 roku otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Stale koncertujący instrumentalista uczył się gry na lutni w Nowym Jorku pod okiem Patricka O'Briena.

Aby stać się częścią świata artysty i zrozumieć go trzeba oddać się osobliwej i dziwnej muzyce, którą jak mówi tworzy w zupełnej zgodzie ze sobą. Wprowadza słuchacza w swój prywatny świat przypatrując się z boku. Kluczem do zrozumienia jest zwięzłość, prostota, bezpośredniość. Van Wissem jest "zarówno kompozytorem awangardowym, jak i barokowym lutnistą"(New York Times). Wykonał ponad 800 koncertów solowych na lutni w kościołach i w klubach na całym świecie, w tym na prestiżowych festiwalach rockowych, takich jak ATP i Primavera Sound grając na specjalnie na jego zamówienie stworznej „czarnej lutni". W 2013 van Wissem otrzymał nagrodę Cannes Soundtrack Award na Festiwalu Filmowym w Cannes za "Tylko kochankowie przeżyją ". Van Wissem grał na żywo i nagrywał z Jimem Jarmuschem, Tildą Swinton i Zolą Jesus. W 2017 r. Van Wissem wydał nagranie koncertowe zatytułowane "New Lute Music For Film" (Incunabulum). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej" do obrazu "Ambasadorowie" Hansa Holbeina. W grudniu 2017 w Ermitażu "zagrał" do słynnego obrazu Caravaggia "Lutnista" z 1596 r.

Jego najnowszy album "Nobody living can ever make me turn' back" inspirowany jest współczesnym obrazem "Vanitas", który został umieszczony na okładce płyty.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 9 maja 2018
Godzina: 20.00
Adres: Sala Gotycka
ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1 - Wrocław