MADREDEUS W KOŚCIELE św. MARII MAGDALENY - LIONSTAGE
 

MADREDEUS W KOŚCIELE św. MARII MAGDALENY

14 PAŹDZIERNIKA 2009


Już 14 października Madredeus zagra we Wrocławiu! Ich występ będziemy mogli podziwiać w Kościele św. Marii Magdaleny! 

Grupa Madredeus pochodzi z Lizbony, a swoją tajemniczą nazwę zapożyczyła od klasztoru Madre de Deus położonego we wschodniej części miasta. Można powiedzieć, że Madredeus jest zespołem, który wypromował w Europie oryginalną portugalską muzykę fado.

Jednak ta tradycyjna muzyka nadmorskich dzielnic Lizbony, rodzaj portugalskiego bluesa, który można porównać z hiszpańskim flamenco czy argentyńskim tangiem, nie jest jedyną inspiracją wykonywanych przez zespół pełnych pasji i nostalgii kompozycji.

Stylizowane na fado, niezwykle nastrojowe i poetyckie pieśni wykonywane są przy akompaniamencie akustycznych gitar oraz z towarzyszeniem delikatnych, przestrzennych brzmień syntezatorów przez wokalistkę zespołu Teresę Salgueiro, której czysty, mocny glos i maniera wokalna prawie pozbawiona wibrata przypominają raczej śpiewaków muzyki dawnej niż pieśniarzy world music.

Muzycy podbili serca portugalskiej publiczności swoim quasi-religijnym przesłaniem, głębokim, przejmującym głosem Teresy Salgueiro oraz pozornie leniwą, nastrojową melodyką, oddającą niepowtarzalny nastrój z przedmieść Lizbony, z owiewanych delikatną bryzą nadatlantyckich kafejek. Szybko stało się jasne, że Madredeus wyruszył w długą i niezwykłą podróż. Drugi album, "Existir" (1990), przenosił słuchacza do innych krain, a sam zespół, przemawiając uniwersalnym językiem, jakim są emocje, porywał słuchających, gdziekolwiek się pojawił ze swoją muzyką.

Międzynarodową popularność przyniósł zespołowi w 1994 występ w filmie Lisbon Story.

20 października 2008 w Portugalii ukazał się nowy album Madredeus, będący dziełem przełomowym dla zespołu. "Metafonia" to podwójna płyta, wydana niezależnie przez Pedro Ayres Magalhaes i Carlos Maria Trindade a dystrybuowane przez Farol Music.

Przez długi czas muzycy zespołu przymierzali się do takiego rozszerzenia składu zespołu i zmiany aranżacji, aby swoją muzykę móc prezentować również na dużych, plenerowych koncertach i festiwalach.

W grudniu 2007 roku Madredeus zaczął wprowadzać do swojego brzmienia grę na harfie. Wtedy też przepracował na nowo starszy i nowszy repertuar prowadząc jednocześnie przesłuchania dla nowych wokalistów. Ostatecznie do składu zespołu dołączyły dwie niezwykłe wokalistki - Rita Damásio i Mariana Abrunheiro. Zespół rozpoczął też stałą współpracę z harfistką - Ana Isabel Dias, zaprosilił perkusistę Afro - Ruca Rebordão oraz sekcję rytmiczną z Sergio Żurawskim na gitarze elektrycznej, Gustavo Roriz na gitarze basowej i kontrabasie i Babi Bergamini na bębnach. Skrzypek, Jorge Varrecoso wziął udział w nagraniu albumu jako gość. Nagranie odbyło się w sierpniu, w Studio Music Nomada, należących do klawiszowca Carlos Maria Trindade.

Z nowymi muzykami zespołowi udało się osiągnąć zamierzony cel i odtąd gra on zarówno kameralne koncerty w swoim tradycyjnym stylu, jak i prezentuje realizowane z rozmachem produkcje dla dużej publiczności razem z zespołem Banda Cosmica.

Nowy repertuar Madredeus ma za zadanie prezentować nowe koncepcje muzyczne śpiewane w języku portugalskim na dużych koncertach. Artyści prezentują własne kompozycje inspirowane wpływami różnych tradycji muzycznych od muzyki europejskiej, brazylijskiej po ludową muzykę Afryki Zachodniej.  

 
 

Informacje o koncercie


Data: 14 października 2009
Adres: Kościół św. Marii Magdaleny
ul. Szewska 10 - Wrocław