MAMAK KHADEM NA ETHNO JAZZ FESTIVAL - LIONSTAGE
 

MAMAK KHADEM NA ETHNO JAZZ FESTIVAL

29 PAŹDZIERNIKA 2012


Nazwana jednym z cudów transowej odmiany muzyki świata, irańska wokalistka Mamak Khadem wystąpi 29 października we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem w ramach Ethno Jazz Festivalu. 

Mamak Khadem wciąga w świat swojej muzyki, która jest połączeniem perskich tradycji oraz jej własnego, odważnego i świadomego stylu. Pomimo otwarcia na wpływy innych kultur, to właśnie klasyczna muzyka i poezja perska pozostają w centrum jej zainteresowań.

Urodziła sie w Teheranie w Iraku, dorastała jednak w Stanach Zjednoczonych dokąd przeprowadziła się jako nastolatka. Dwa lata po przenosinach do Ameryki w jej rodzinnym kraju wybuchła rewolucja, a ośmioletnia wojna między Irakiem a Iranem wpłynęła na dalsze losy Mamak Khadem. Po zakończeniu rewolucji Mamak zwróciła sie ku tradycji i rozpoczęła naukę klasycznej muzyki perskiej u boku największych mistrzów irańskiej wokalistyki.

„Po wielu latach powrotów do Iranu i studiowania muzyki moich przodków, zdałam sobie sprawę, ze nie chcę zostać tradycyjną pieśniarka. Moją intencją było stworzenie własnego stylu – uniwersalnego i przystępnego, lecz wyraźnie irańskiego w swoim charakterze. Stało się to dla mnie wyzwaniem, któremu chciałam sprostać.”

Mamak była współzałożycielką formacji Axiom of Choice, która wniosła wiele świeżego powiewu do muzyki płynącej z tamtego rejonu świata. Liczne podróże po Bliskim Wschodzie wpłynęły na brzmienie jej pierwszego solowego albumu, na którym znalazła się szeroka gama regionalnych i folkowych melodii nie tylko o irańskim lecz także greckim, tureckim, czy armeńskim rodowodzie.

„A Window to Color”, najnowsze dzieło Mamak Khadem zawiera oryginalnie napisane przez nią kompozycje inspirowane twórczością perskiego artysty Sohraba Seperhri. Zakorzenione mocno w przyrodzie teksty traktują szeroko o uczuciu tęsknoty, pięknie, wolności oraz powrotu do niewinności. Mamak za swoja misję uznała zaszczepienie w młodym pokoleniu chęci poznawania, głębszej obserwacji oraz celebracji światowego pokoju i współistnienia narodów.

Mamak Khadem to niezwykle aktywna scenicznie postać, występowała na wielu liczących sie festiwalach zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w innych częściach naszego globu. Udziela się także regularnie w sesjach nagraniowych dla innych muzyków, w tym także kompozytorów muzyki do takich filmów i seriali jak The Peacemaker, Traffic, The Profiler, Buffy the Vampire Slayer oraz Battlestar Galactica.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 29 października 2012
Adres: Synagoga pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 7 - Wrocław