NATURAL DREAD KILLAZ W KULTOWEJ - LIONSTAGE
 

NATURAL DREAD KILLAZ & RIDDIM BANDITS W KULTOWEJ

24 WRZEŚNIA 2010


Już 24 września 2010 roku ukaże się długo oczekiwana płyta Natural Dread Killaz - "ILE LAT ...". Tego samego dnia we wrocławskim klubie Kultowa odbędzie się jedyny koncert promujący najnowszy krążek. Uczestnicy koncertu nie tylko będą się wspaniale bawić, ale i nabyć nową płytę w promocyjnej cenie i zebrać na płycie autografy artystów. Zapraszamy! 

O płycie:

Fani reggae w Polsce już teraz mogą zakreślić sobie datę 24. września w swoich kalendarzach. Tego właśnie dnia promienie słoneczne ujrzy najnowsza, długo oczekiwana, druga płyta Natural Dread Killaz. Album będzie nawiązywał do swojego poprzednika „Naturalnie”, jednak muzycy zapowiadają, że materiał jest o wiele dojrzalszy, spójny lirycznie, zróżnicowany stylistycznie i bardzo energetyczny.

Na okładce płyty pojawi się TUMI – peruwiański symbol przynoszący szczęście i obfitość, natomiast na krążku znajdzie się szesnaście utworów. W warstwie tekstowej muzycy dotykają spraw, które są im bliskie: mówią o walce z konformizmem, wartości słowa, nawołują do muzycznej tolerancji, opowiadają o swoich codziennych problemach i sporach dotyczących marihuany. Wypowiadają się również na temat swojego odbioru polityki i opisują perypetie związane z wydawaniem płyt. „Szacunek i zrozumienie podstawą egzystencji w naszej ekipie. Więcej miłości , mniej nienawiści."- tak mówią członkowie zespołu i echo tego hasła wybrzmiewa w każdym utworze. 30. sierpnia ukazał się teledysk do singla promującego płytę pt. „Pusta Kiermana”.

O zespole:

23 maja 2005 Blend Records powracając na rynek wydawniczy wydał debiutancki albumu "Naturalnie", który stał się jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2005 na błyskawicznie rozwijającej się polskiej scenie reggae. Muzycy z respektem i dojrzałością podchodzą do jamajskich tradycji gatunku, jednocześnie są bardzo otwarci na nowe wpływy i brzmienia, dzięki czemu tworzą dźwięki bardzo świeże i nowoczesne. Reggae od zarania było przede wszystkim muzyką do tańca, Natural Dread Killaz pamiętają o tym i w trakcie koncertów rozgrzewają parkiet do czerwoności. Słyną z niebywale żywiołowych i energetycznych występów.

NDK założyli związani z muzyką od dziecka bracia Mesajah i paXon, pełniący w zespole role nawijaczy i producentów. Wśród znajomych z osiedla znaleźli ludzi chętnych do współpracy. Świetne przyjęcie pierwszych koncertów i publikacja w internecie utworu ”Obudź w sobie lwa” spowodowały, że o zespole zrobiło się nagle bardzo głośno. Młodą ekipą zainteresowano się w środowisku zarówno reggae, jak i hip hopowym, co zaowocowało kolejnymi koncertami (m.in. jako support przed francuskim Soundkail, polskimi WWO, K.A.S.T.A. Skład, Abradab, Dj Feel X, Indios Bravos) i było dla muzyków mocnym impulsem do dalszego tworzenia.

Najbardziej znanym utworem Natural Dread Killaz jest "Biba!", oparta na oryginalnym, opracowanymprzez zespół rytmie (riddimie). Moc i przebojowość "Biby!", doceniła wrocławska filmowa „Grupa 13”, zapraszając Natural Dread Killaz do udziału w teledysku "Raptowne realia". Utwór ten ukazał się także na wysokonakładowej, składance promocyjnej Blend. Zgodnie z jamajską tradycją oficjalne wydanie debiutanckiego krążka „Naturalnie” poprzedziło ukazanie się płyty winylowej, zawierającej dwanaście wersji rytmu ”Biba!”, z gościnnym wykonaniem tuzów muzyki reggae z całej Polski. Pod koniec maja 2005 roku ukazał się teledysk do wspomnianego już utworu wyreżyserowany przez Darka Szermanowicza z wrocławskiej „Grupy 13” przy współpracy z Markiem „Pro” Gluzińskim z Blend Records.

Rok 2006 pokazał, że zespół cieszy się coraz większą popularnością i jest chętnie zapraszany na największe festiwale muzyki reggae. 2007 rok rozpoczął się od nawiązania współpracy z organizacjami takimi, jak: fundacja „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Greenpeace” oraz „Polska Akcja Humanitarna”.

Korzenie Natural Dread Killaz

Mesajah to bardzo utalentowany i obdarzony niezwykłym wizerunkiem wokalista grupy Natural Dread Killaz (NDK). Z inicjatywy Mesajah i jego brata paXona w 2003 r. powstał reggaeowy kolektyw, w którym bracia pełnią role nawijaczy i producentów. Pomimo tego, że reggae słuchają od wielu lat, pierwsze ich produkcje nie nawiązywały do wywodzącej się z Jamajki muzyki. Zaczynali od trip-hopu i dubu a reggae, które zawsze było dla nich inspiracją, z czasem dopiero stało się głównym nurtem w ich produkcjach. Jak sami wspominają: „W międzyczasie zaczęliśmy pisać teksty, które nagrywaliśmy do powstających na bieżąco reggaeowych riddimów”.

W swojej muzyce mieszają różne gatunki, skrzętnie miksując reggae, dancehall, dub, ragga i hip hop. Nie ograniczają się jedynie do brzmień muzyki jamajskiej, czego przykładem są salsowe elementy, które słychać w kawałku „Sample” z krążka Naturalnie. Szukają nowych dróg, obierają nowe kierunki, nie zapominając przy tym o korzeniach gatunku. Braci od zawsze wokalnie wspierał Yanaz, nawijacz, który zaczynał od rapowania w hip-hopowym składzie. Pod wpływem kolegów z zespołu szybko poszerzył krąg swych zainteresowań o wszelakie brzmienia rodem z Karaibów. Mieszanka stylów i umiejętności sprawia, że twórczość prezentowana przez Natural Dread Killaz nie poddaje się wszelkim klasyfikacjom i szufladkowaniu. W iście wybuchowym stylu, nawiązując do korzeni raggae, tworzą coraz to nowe produkcje.

W swoim dorobku płytowym mogą pochwalić się albumem „Naturalnie” , wydanym w maju 2005 roku przez Blend Records Records. Ich debiutancki krążek szybko okrzyknięty został wydarzeniem roku na polskiej scenie reggae/dancehall, a dzięki żywiołowości artystów i pasji do muzyki jamajskie brzmienia nabrały świeżości i rozpędu. Album „Naturalnie” promował teledysk do utworu „Biba”, zrealizowany przez wrocławską filmową „Grupę 13”, która zaprosiła też NDK do obrazu „Raptowne realia”. Premierowy krążek w stylistykę R\'n\'B i soul wzbogaciła Natty. Na koncie mają też wspólny klip z Dreadsquadem do utworu „Budzisz się rano”, zrealizowany w legendarnym studiu filmowym Semafor. Singiel ten promuje płytę producencką Dreadsquad – „Dread za dreadem”. W Popular Station Studio, które Naturalsi założyli własnym sumptem, wyprodukowali pierwszy w Polsce winylowy LP z różnymi wersjami piosenek na jednym riddimie - „Biba! Riddim” , czym wpisali się na karty historii polskiego reggae. Do współpracy nad tym projektem zaprosili obecną czołówkę reggae/dancehall z Polski i gości z zagranicy. Jeśli chodzi o produkcje wokali, młodzi producenci najwięcej nauczyli się na sesjach do płyty „Polski Ogień” z Pionearem, odpowiedzialnym za sukces zespołu SEEED. Zaowocowało to dwoma jak się okazało, hitowymi tunami: „Dancehal” i „Boom Na Babilon”.

Dzięki swojej przebojowości i niekwestionowanym zdolnościom, zespół ma na swoim koncie występy z wieloma artystami w Polsce i za granicą. Grali na jednej scenie z takimi sławami jak: Sizzla, Junior Kelly, Gentelman, T.O.K., Anthony B, Zion Train, Culcha Candela, Shaggy. Arested Development. Często na koncertach można zobaczyć ich u boku donGuralesko, Hemp Gru, DJ Feel – X, Abradab, Dreadsquad, Jamal, K.A.S.T.A., Love Sen-C Music, Afromental, Hirek Wrona. Energia emanująca ze sceny sprawia, że fani takich zespołów jak Kult, Oddział Zamknięty czy Indios Bravos również czują pozytywne wibracje. Grupa zagościła także na najważniejszych imprezach muzycznych, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Koncertowali m.in. na One Love Sound Fest 2005- 2007, Wroc Love Exclusive Stage 2007, XIII Przystanku Woodstock w Kostrzynie n/Odrą czy Ostróda Reggae Festival. Byli też w pierwszej piątce z pośród tysięcy uczestników VENA Music Festiwal 2007.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 24 września 2010
Godzina: 20.00
Adres: Klub Kultowa
pl. Wolności 7 - Wrocław

 
NATURAL DREAD KILLAZ & RIDDIM BANDITS W KULTOWEJ
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Czytaj więcej