NIGEL KENNEDY & KROKE NA ETHNO JAZZ FESTIVAL - LIONSTAGE
 

NIGEL KENNEDY & KROKE NA ETHNO JAZZ FESTIVAL

26 LIPCA 2014


Ethno Jazz Festival z przyjemnością zaprasza na kolejny koncert wirtuoza skrzypiec Nigela Kennedy, tym razem w towarzystwie polskiej gwiazdy world music – zespołu Kroke. Koncert odbędzie się 26 lipca w sali teatralnej BF Impart przy ul. Mazowickiej 17. 

Wrocławskim melomanom radzimy pospieszyć się z decyzją o zakupie biletów, gdyż każdy koncert Nigela w naszym mieście gwarantuje prawdziwe oblężenie sali koncertowej.

"...To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce..." - Nigel Kennedy.

Pierwszy raz spotkali się w 2000 r. , kiedy to Nigel Kennedy, za namową swojej żony Agnieszki, przybył na klubowy koncert Kroke w Anglii w Kornwalii.

Nigel tak to wspomina: „Ich występ na żywo był niezwykły, tak czysty, jak nagranie z płyty. Podeszliśmy do nich, przywitaliśmy się i tak zaczęła się nasza przyjaźń. Potem ja przyjechałem do Krakowa…”.

Wcześniej, kiedy jeden z jego przyjaciół zaprezentował mu muzykę Kroke, Nigel zareagował: “Wow ! Nigdy nie słyszałem czegoś takiego, muzyka prosto z serca i szczera. Musimy razem zagrać…”.

Pierwszy koncert zagrali w lecie na Kazimierzu, w klubie, który już niestety nie istnieje. Wtedy to była głównie improwizacja. Grali dużo i często, i głównie utwory z repertuaru Kroke.

W 2003 r. nagrali dla EMI Classic jedyny, jak dotąd, wspólny album „East meets East” z gościnnym udziałem Nataszy Atlas i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej.

Płyta zawiera 14 utworów zaaranżowanych przez Nigela Kennedy i Kroke w tym m.in. Lullaby for Kamila ,Time, Kukush z repertuaru Kroke po utwory tradycyjne jak : Ajde Jano, Ederlezi, Kazimierz do Tribute to Maria Tanase jako hołd wielkiej rumuńskiej śpiewaczce Marii Tanase.

Ich wspólne koncerty to wędrówka po różnych muzycznych tradycjach Europy Wschodniej, czyli tam gdzie "East meets East"; gdzie melodie bałkańskie splatają się z cygańskimi i żydowskimi. Kroke nadało swoim penetracjom tych muzycznych przestrzeni niezwykły koloryt, a muzykę tę Nigel Kennedy oszlifował do perfekcji mistrzostwem swych skrzypiec. Jego i grupy Kroke wirtuozeria wsparta scenicznym temperamentem samego Kennedy'ego czynią te koncerty wprost niepowtarzalnym spektaklem muzycznym.

Najważniejsze koncerty Nigel Kennedy & Kroke: Kraków - Filharmonia, Sopot - Amfiteatr, Festiwal Warszawa Singera, Łódź- Festiwal Kultury Żydowskiej, Praga -Festiwal 7 Bram, Dublin - Royal Concert Hall, Festiwal WOMAD w Anglii, Berlin, Paryż, no i, oczywiście, Wrocław – Ethno Jazz Festival.

Skład zespołu:

Nigel Kennedy - skrzypce,
Jerzy Bawół - akordeon,
Tomasz Kukurba - altówka, wokalizy,
Tomasz Lato - kontrabas,
Sławomir Berny - perkusja.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 26 lipca 2014
Godzina: 20.00
Adres: Impart
ul. Mazowiecka 17 - Wrocław

 
NIGEL KENNEDY & KROKE NA ETHNO JAZZ FESTIVAL
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Czytaj więcej