SEDAA NA ETHNO JAZZ FESTIVAL - LIONSTAGE
 

SEDAA NA ETHNO JAZZ FESTIVAL

27 KWIETNIA 2014


Ethno Jazz Festival zaprasza 27 kwietnia na wyjątkowy koncert zespołu Sedaa tworzonego przez muzyków z Mongolii i Iranu. 

To niepowtarzalna okazja dla miłośników mongolskiego gardłowego śpiewu, słynnego na całym świecie dzięki grupie Huun Huur Tu, do posłuchania kolejnych mistrzów gatunku w koncercie wzbogaconym o unikalne orientalne brzmienia.

Sedaa w języku perskim znaczny głos. Projekt łączy tradycyjną muzykę Mongolii i Orientu. Efekt jest wyjątkowy i fascynujący. Grupę tworzą wspaniali muzycy: Nasaa Nasanjargan, Naraa Nuranbataar ( śpiew i instrumenty smyczkowe ), Ganzoring Davaakhuu - wirtuoz mongolskich cymbałów strunowych oraz irański multiinstrumentalista Omid Bahadori.

Ich twórczość ukazuje słuchaczom egzotyczny świat znajdujący się gdzieś pomiędzy szeroko pojętym Orientem a mongolskim stepem. Podstawę ich kompozycji stanowią akustyczne brzmienia różnorodnych instrumentów ludowych oraz tradycyjne sposoby śpiewu kultywowane przez setki lat przez społeczność mongolskich nomadów polegające na wydobywaniu kilku tonów za jednym razem.

Niskie gardłowe brzmienie (kargyraa) oraz zadziwiający harmoniczny śpiew alikwotowy (khoomei) z towarzyszeniem pełnych melancholii dźwięków fideli morin khuur i posiadających 120 strun cymbałów, mieszają się z pulsującym orientalnymi rytmami tworząc niepowtarzalny mistyczny klimat.

Sam śpiew gardłowy znany jest głównie dzięki artystom z Republiki Tuvy leżącej na granicy Rosji z Mongolią – to tam rozwinął się jako wyjątkowa sztuka.

W przypadku muzyków z Sedaa mamy do czynienia z prawdziwymi mistrzami tego gatunku. Fanom pochodzących z Tuvy zespołów takich jak Huun Huur Tu (tradycyjne podejście do sztuki czy Yat – Kha (tradycja z rockowym brzmieniem) warto zwrócić uwagę, że Sedaa wykonuje muzykę sytuującą się pomiędzy tymi dwoma grupami.

W połączeniu z orientalnymi rytmami otrzymujemy muzykę ostrą, melancholijną , kolorową i widowiskową.

Koncert odbędzie się w niedawno otwartym klubie muzycznym Stary Klasztor, który stanie się wkrótce nowym centrum koncertowym w naszym mieście, a jego doskonała lokalizacja przy samym Rynku (ul. Purkyniego 1) oraz stare gotyckie wnętrza z pewnością spodobają się wrocławskiej publiczności.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 27 kwietnia 2014
Godzina: 20.00
Adres: Stary Klasztor
ul. Purkyniego 1 - Wrocław