STEEL PULSE W KLUBIE ETER - LIONSTAGE
 

STEEL PULSE W KLUBIE ETER

20 PAŹDZIERNIKA 2013


20 października we wrocławskim klubie Eter zagra Steel Pulse – legenda reggae z Wielkiej Brytanii. Koncert w Eterze będzie pierwszym w historii klubowym występem tej grupy w naszym kraju. 

Swoim rastafariańskim przesłaniem oraz dosadnymi i trafnymi komentarzami społecznymi Steel Pulse rozpoczął nowy rozdział na brytyjskiej scenie reggae, jednocząc ze sobą zarówno czarne społeczności, jak również młodych białych punków w Wielkiej Brytanii. Ich debiut, „Handsworth Revolution” z 1978 roku, przez wielu krytyków nadal uważany jest za jeden z najważniejszych albumów brytyjskiego reggae.

Steel Pulse powstał w 1975 roku w getcie Handsworth w angielskim Birmingham. Założycielami grupy byli David Hinds (główny kompozytor oraz wokalista i gitarzysta), Basil Gabbidon (gitara) i Ronnie „Stepper” McQueen (bass). Cała trójka pochodziła z biednych imigranckich rodzin z Indii Zachodnich. Nie mając za sobą doświadczenia muzycznego, grupa skupiła się na doskonaleniu swoich umiejętności, wzorując się na takich artystach, jak Bob Marley czy Burning Spear. Wkrótce zespół uzupełnili: perkusista Steven „Grizzly” Nisbett, klawiszowiec i wokalista Selwyn „Bumbo” Brown, perkusista i wokalista Alphonso „Fonso” Martin oraz wokalista Michael Riley.

Steel Pulse początkowo miał trudności ze znalezieniem miejsca do grania koncertów, a właściciele klubów nie byli skorzy, by dać grupie platformę do wyrażania swoich „wywrotowych”, jak na tamte czasy, rastafariańskich poglądów. Na szczęście ruch punkowy otworzył nowe możliwości dla muzyki na terytorium całej Wielkiej Brytanii, a także znalazł duchowe pokrewieństwo z rewolucyjnym przesłaniem reggae. Steel Pulse grali jako support zespołów punkowych i new wave, m.in. The Clash, The Stranglers, Generation X, The Police czy XTC, zyskując sobie przychylność bardzo zróżnicowanej publiczności. Zgodnie z duchem czasu, Steel Pulse opracowali teatralny pokaz na scenie, komentując nastroje społeczne z typowym dla siebie poczuciem humoru - wielu członków grupy ubranych było w stroje, poprzez które szydzili z tradycyjnych brytyjskich archetypów (Riley był wikariuszem, McQueen - arystokratą w meloniku, Martin - lokajem itd.). Zespół wydał dwa single - „Kibudu, Mansetta and Abuku” i „Nyah Love” - dla małych niezależnych wytwórni, by po otwarciu koncertu Burning Spear'a zrócić na siebie uwagę Island Records.

Pierwszym singlem Steel Pulse dla Island stał się klasyczny już dzisiaj „Ku Klux Klan” – utwór idealny do mocnych koncertów grupy, której jednym z głównych znaków rozpoznawczych wciąż pozostawały stroje. Utwór ten ukazał się na debiutanckim albumie, „Handsworth Revolution” z 1978 roku, który dzięki takim utworom, jak tytułowy „Handsworth Revolution”, „Macka Splaff”, „Prodigal Son” czy „Soldiers”, wkrótce został okrzyknięty przez wielu fanów i krytyków klasyką brytyjskiego reggae. Drugi album, wydany w 1979 roku „Tribute To The Martyrs”, promowały dwa rewelacyjne single „Sound System” i „Babylon Makes The Rules”, które potwierdziły reputację zespołu jako bezkompromisowego komentatora politycznego okrucieństwa.

Przez lata zespół eksperymentował z różnymi brzmieniami, wplatając w swoją twórczość elementy R&B, popu, hip-hopu czy dancehallu, by w końcu jednak wrócić do swojego znaku firmowego, jakim bez wątpienia jest roots reggae. Przez ponad 35 lat istnienia grupa zagrała setki koncertów na całym świecie, wliczając w to wszystkie najważniejsze imprezy muzyczne, a także wydała 11 albumów studyjnych.

Positive Thursdays in Dub (Support zespołu Steel Pulse)

Projekt muzyczny, który zrodził się z audycji Pozytywne Czwartki - nadawanej we wrocławskim Radiu LUZ - współtowrzony przez radiowca Rafała Konerta (Lion Stage Mangement) i trębaczy Sebastiana Pacheckiego i Jana Michalca. Trio zabiera słuchaczy w podróż do czasów złotej ery muzyki reggae oraz dub, a wszystko przy akompaniamencie żywych instrumentów w postaci trąbek, które wypełniają dubowe przestrzenie. Dodatkowo podczas ich setów można zobaczyć specjalnie przygotowane wizualizacje, które są idealnym dopełnieniem muzyki.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 20 października 2013
Godzina: 20:00
Adres: Klub Eter
ul. Kazimierza Wielkiego 19 - Wrocław

 
STEEL PULSE W KLUBIE ETER
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Czytaj więcej