„TISCHNER” to muzyczne wspomnienie myśli ks. prof. Józefa Tischnera, kapłana i filozofa, a nade wszystko- wspaniałego człowieka.
Przecięcie się muzycznych szlaków przez zespoły z pozoru odmienne, ale połączone ideą dialogu było możliwe dzięki płycie, a potem wielu wspólnym koncertom. Spójność tego projektu bierze się z szacunku dla wspólnych wartości i postaci Księdza Profesora, a jego siłą jest różnorodność - usłyszymy nie tylko mocne rockowe riffy, rytmy i instrumenty z różnych stron świata , jazz, ale i liryczne pieśni w duchu autora „Filozofii dramatu”. Góralszczyzna , obecna w każdym z utworów, pięknie je uzupełnia i nadaje nowy wymiar.
A wszystko to wyśpiewane jest mocnymi głosami ukochanych przez ks. Tischnera Trebuniów-Tutków – rodowitych górali, ale i prekursorów polskiej muzyki świata, z pomocą globtroterów z Voo Voo...
TREBUNIE-TUTKI – to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.
Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, zespołem „Ordo Sakhna” z Kirgizji, chórem „African Head Charge”, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Włodzimierzem „Kiniorem” Kiniorskim, Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Katarzyną Gaertner, Wojciechem Waglewskim i Voo Voo, Krzysztofem Herdzinem.
Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.
Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. Album "Tischner" zespołów Trebunie-Tutki i Voo Voo uzyskał status Złotej Płyty , dwie nominacje do Fryderyka i nagrodę Machinera, zaś najnowszy album "Songs of Glory/ Pieśni Chwały" nagrany z jamajską gwiazdą roots reggae- Twinkle Brothers prócz nominacji do nagrody Akademii Fonograficznej i statusu Złotej Płyty, uplasował się na 11 miejscu prestiżowej listy World Charts Europe EBU. W ub.roku zespół koncertował m.in.w Luksemburgu, Łotwie, Chinach i USA.
Nowy projekt artystyczny autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr” w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina podnosi muzykę inspirowaną góralszczyzną do rangi sztuki narodowej.
VOO VOO istnieje nieprzerwanie ćwierć wieku. To jedna najbardziej żywotnych i pracowitych marek w historii polskiej muzyki. W ich nagraniach usłyszeć można echa najróżniejszych światów, dziś już klasycznych, ale nade wszystko bardzo osobisty świat Voo Voo. Bo przecież najwybitniejsze - a pisane przystępnym językiem - dzieła tego zespołu wciąż pozostają inspiracją dla twórczych poszukiwań współczesnej muzyki.
Czy Voo Voo gra jazz? Tak, bo w tym graniu jest jazzu nieskończoność i rozpęd. Czy gra rocka? Tak, bo w tym graniu jest rocka prostota. Czy gra coś jeszcze? Na pewno. Gra dużo!
A w przypadku nawet najbardziej rockowych dokonań tego bandu słychać elementy muzyki etnicznej, albo klasycznej, czasem takie też niekonwencjonalne instrumentarium. Zespół lubi dialogować z artystami z wielu stron świata (od Azji, przez Podhale, po Amerykę Południową i Afrykę), ale lubi też spotykać się „jedynie sam ze sobą”. Wszystko to składa się na sztukę daleką od utartych podziałów i skostniałych rygorów.
W roku 1995, Wojciech Waglewski - lider grupy - został uhonorowany „Paszportem Polityki” za "łączenie muzyki różnych kultur". W latach: 1994, 2008, 2009 został laureatem „Fryderyka” - najważniejszej nagrody polskiego środowiska muzycznego (kategoria: „Kompozytor Roku”). Każdy z muzyków Voo Voo współpracuje również z innymi formacjami.
Te doświadczenia pozwalają wciąż udoskonalać oryginalne brzmienie grupy. Ale nikt tak do końca nie wie, jak nazwać tę muzykę… i dobrze - wystarczy słuchać. I to duchem, a nie (tylko) uchem... I pamiętać, że tu, jak w dobrym kinie, niektóre historie wydarzają się poza słowami i poza kadrem!