WROCK FOR FREEDOM 2009 - LIONSTAGE
 

WROCK FOR FREEDOM

6-7 CZERWCA 2009


Trzecia edycja niezależnego festiwalu wROCK For Freedom 2009, która odbędzie się 6 i 7 czerwca pod hasłem „Przełomowe zespoły XX-lecia”, zapowiada się absolutnie wyjątkowo. Festiwal odbędzie się na Wyspie Słodowej we Wrocławiu



 

20 lat temu po przełomowych wydarzeniach w Polsce przyszedł czas na przełomy w muzyce. W otwierającej się na Zachód w naszym kraju zaczęli pojawiać się wykonawcy bezbłędnie chwytający ducha czasu i dający słuchaczom poczucie nieograniczonej przestrzeni i wolności. Hey i Acid Drinkers w niepowtarzalny sposób zaadoptowali energię grunge i metalu, a zespół Raz Dwa Trzy udowodnił, że sterowana dotąd kultura studencka może zaowocować unikalnym brzmieniem i prawdziwą poezją. Chłopcy z Myslovitz wyciągnęli jedyne w swoim rodzaju wnioski z eksplozji brytyjskiego, gitarowego popu, a kierowane przez charyzmatycznego, krakowskiego poetę Świetliki hipnotyzowały odbiorców, nasycając wątłe ciało poetyckiej piosenki duchem amerykańskiego rocka awangardowego. Po nich przyszli młodsi, nadając pojęciu niezależnej kultury nowe znaczenia – Fisz i Emade wraz z L.U.C-em podnieśli IQ rodzimego hip-hopu, a EastWest Rockers i kolektyw Masala bez obciachu i zbędnych obciążeń interpretowali najnowsze odcienie reggae, dancehall i world music. Miłośnicy cięższych brzmień otoczyli swoistym kultem zespół Coma, a zwłaszcza jego przywódcę, irytującego i intrygującego zarazem Piotra Roguckiego. Zwolennicy post rockowej i punkowej energii gromadzili się na koncertach Pogodno. Oprócz gwiazd na festiwalowej scenie zaprezentuje się również laureat wrocławskiego przeglądu zespołów rockowych wRock 2009.

Tradycyjnie podczas imprezy zamanifestujemy solidarność ze wszystkimi uciskanymi ludźmi na całym świecie, przede wszystkim z obywatelami Białorusi i Tybetu, którzy codziennie walczą o wolność. Na tej imprezie nie może zabraknąć nikogo, kto w swoim życiu kieruje się wspólnymi dla wszystkich, najwyższymi wartościami.

Festiwal wROCK For Freedom jest imprezą całkowicie niezależną, niezwiązaną z oficjalnymi obchodami i finansowaną wyłącznie z wpływów biletów.

MYSLOVITZ

Świetnie znany wrocławskiej publiczności, grający muzykę utrzymywaną w stylistyce rock i brit pop, zespół z Mysłowic. Charakterystyczny wokal Artura Rojka nie pozostawia słuchaczy obojętnymi na dokonania grupy. Myslovitz ma na swoim koncie takie przeboje jak Długość Dźwięku Samotności, Acidland, czy Sprzedawcy Marzeń. Zespół próbował swych sił również w branży filmowej, zarówno nagrywając utwory do ścieżek dźwiękowych filmów jak i grając epizodyczne role.

HEY

Legenda polskiego rocka, twórcy ogromnej liczby przebojów od teksańskiego i Moje i Twojej Nadziei rozpoczynając, poprzez Misie, Heleodory baby, Cisza, ja i czas, na Mimo wszystko kończąc. Tego składu nie trzeba nikomu przedstawiać, na ich koncerty przybywa zawsze ogromna rzesza wiernych fanów.

RAZ, DWA, TRZY

Zespół łączący muzykę rock oraz współczesną poezję. Z niezwykłą łatwością nawiązują kontakt z publicznością. Kameralna przestrzeń muzyczna budowana przez brzmienie instrumentów akustycznych, specyficzny klimat i literackie walory tekstów to główne atuty stanowiące o wyjątkowości Raz Dwa Trzy.

POGODNO

post rockowej i punkowej energii ich debiutancki album pt. "Pogodno" był płytą niezwykle eklektyczną. Obok punkowych piosenek, znalazły się na nim elektroniczne kompozycje z rozmytą linią basu. Brzmienie drugiego albumu zostało wzbogacone o klawisze i osiągnięto przez to efekt ściany dźwięku pełnej eksperymentalnych wyżłobień. Szaleństwo z pierwszego albumu zostało poszerzone o melodyjność, a całość dopełniła charakterystyczna dla grupy post-rockowa energia. Pogodno znane jest z zaskakujących aranżacji koncertowych i niezwykłej łatwości w nawiązywaniu kontaktu z publicznością. Siła ich muzyki tkwi w łączeniu inteligentnych tekstów z nowocześnie zaaranżowaną muzyką gitarową.

ŚWIETLIKI

Zespół Świetliki powstał w październiku 1992 roku w Krakowie. W 1993 roku Świetliki nagrały dla niezależnej wytwórni Music Corner, swój pierwszy album pt. Ogród Koncentracyjny. Płyta wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno mediów jak i publiczności. Przez 15 lat swego istnienia grupa utrwaliła swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny, grając koncerty w całej Polsce i zapisując się na dobre w świadomości wielu słuchaczy. Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, a jednak przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze, zdobywca wielu nagród literackich w tym m.in. Nagrody Kościelskich, w tym roku jego ostatni tomik poetycki Muzyka Środka znalazł się wśród finałowej siódemki nagrody Nike.

ACID DRINKERS

Legendarny polski zespół thrashmetalowy. Powstał w 1986 w Poznaniu. Z początku grał thrash metal, później jego muzyka ewoluowała jednak w kierunku szeroko pojętego heavy. Poprzedzali w naszym kraju występy m.in. Deep Purple, Megadeth, Bruce'a Dickinsona, Sepultury, Paradise Lost, Slayera a na ich płytach wśród gości znaleźć można Edytę Bartosiewicz, Kazika Staszewskiego, Tomka Lipnickiego z Illusion, Patrycję Kosiarkiewicz i Grzegorza Skawińskiego. Acid Drinkers są zdobywcami Fryderyka 1998, 2000 i 2004 w kategorii hard&heavy, a także Złotego Bączka za rok 1998 i 2007 – nagrody II PR TVP w kategorii najlepszego zespołu. Ponadto zostali uznani za jeden z pięciu najlepszych zespołów lat 90. przez dziennikarzy oraz czytelników miesięcznika Tylko Rock (wspólnie z Hey, Kazikiem Staszewskim, Edytą Bartosiewicz i O.N.A.).

COMA

Wydali tylko trzy płyty, ale w świadomości fanów są od prawie 10 lat. Chociaż próżno szukać ich muzyki w komercyjnych rozgłośniach, wielbiciele znają słowa wszystkich piosenek zespołu. Co takiego ma w sobie grupa Coma, że jest tak popularna? Odpowiedzi można szukać oglądając występy zespołu na żywo: Coma to koncertowa bestia! Coma była znana w rockowym światku na długo przed wydaniem pierwszej oficjalnej płyty, a droga do popularności grupy była dość nietypowa. Przez kilka bowiem lat, Coma istniała wyłącznie dzięki koncertom. Grupa nadal porywa tłumy przede wszystkim na koncertach, a zebrało się ich w historii zespołu już całkiem sporo. To Coma supportowała takie sławy jak Pearl Jam i Linkin Park. To właśnie łódzka formacja była jedną z gwiazd Metal Hammer Festival w katowickim Spodku, grając m.in. obok Toola.

FISZ EMADE

W ciągu ostatnich 7 lat organiczna muzyka Fisza, Emade i ich projektów stała się symbolem muzycznego eklektyzmu i artystycznego wysublimowania. Choć wyłoniła się na gruncie rodzimej sceny hiphopowej, to ze sceną tą ma w tej chwili niewiele wspólnego. Muzycznie Fisz i jego producent Emade (także perkusista i rodzony brat) sięgają pełnymi garściami do bogatego dorobku czarnej muzyki. Ciągle żywe, soulfunkowojazzowe wibracje ubierają często w najnowsze osiągnięcia elektronicznej awangardy.

MASALA

Ten kolektyw podbił Polskę kilka lat temu i do dziś grając świetne koncerty, wydając dobre płyty zyskuje coraz większą popularność. Grupa łączy w muzyce ragga, elektro, etno i hip-hop i inne gatunki. Zespół powstał w efekcie jednego ze spotkań promujących książkę Maksa Cegielskiego pt. „Masala",na którym dziennikarz zagrał kilka płyt z taneczną muzyką przywiezioną z Indii. Kolektyw grał na Multi Kulti Festival w Berlinie, Open'er Festival w Gdyni, Colours of Ostrava, Przystanku Woodstockczy One Love Festival oraz Erze Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Masala to przede wszystkim Praczas, Duże Pe i DJ Spox.

L.U.C - PLANET LUC

L.U.C nazwany przez Gazetę Wyborczą „artystą XXI wieku” a nawet uznany przez nią Człowiekiem Roku 2007 jest absolutnie nowym zjawiskiem i ewenementem w polskiej sztuce. Poprzez połączenie ze sobą niedefiniowalnych stylów Muzyki, Słowa, Filmu i Grafiki stworzył m.in. pierwszy w Polsce w pełni multimedialny powiązany album. Jego niezwykle charyzmatyczne i wizjonerskie projekty daleko odbiegają od sztampy polskiego showbiznesu. Są to najczęściej spójne opowieści okraszone przekazem, konceptem i linią dramatyczną, niczym spektakle. L.U.C zadziwia słuchaczy szybkością i giętkością języka.

EAST WEST ROCKERS

EastWest Rockers to ekipa, która w przeciągu ostatnich kilku lat podbiła serca miłośników jamajskich brzmień w Polsce. Od legendarnych imprez w Opolu na początku 2004, po występy na największych polskich i zagranicznych festiwalach [Heineken Open'er 2007, Coke Live 2007, Bielawa Reggae Dub Festiwal 2007/2008,Ostróda Reggae 2007/2008, Hip-Hop Kemp 2007/2008, Ethnic Session 2008]EastWestRockers wciąż zbiera najwyższe noty za żywiołowe koncerty łączące jamajski styl i polski klimat.

 
 

Informacje o koncercie


Data: 6-7 czerwca 2009
Adres: Wyspa Słodowa
Wrocław